Hoşgeldiniz  
ads

ADANA’NIN TARİHİ DOKUSU GÖRÜNÜR HALE GETİRİLİYOR

admin | 20 Aralık 2021 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+


SEYHAN’IN TARİHİ DOKUSU ORTAYA ÇIKARILIYOR

ADANA’NIN HAFIZASI SEYHAN’IN TARİHİ DOKUSU TURİZME KAZANDIRILIYOR

ADANA’NIN HAFIZASI SEYHAN’DA YENİLEME ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Yüzyıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Adana’nın hafızası konumundaki Seyhan’ın tarihi dokusu, Seyhan Belediyesi tarafından görünür hale getiriliyor. Tarihi kent merkezinde Ulucami ile Kız Lisesi aksını ortaya çıkaracak çalışmalar kapsamında Adana Valiliğinin desteğiyle kamulaştırılan “Bebe Müzikhol” binası Seyhan Belediyesi tarafından yıkıldı. Başkan Akif Kemal Akay, “Bu alanda Ulucami-Kız Lisesi aksıyla birleşen bir meydan ve park düzenlemesi ile sokak sağlıklaştırma çalışmalarını yaparak, tarihi dokuyu görünür hale getirip; daha iyi algılanmasını sağlayacağız” dedi.

KAMULAŞTIRILIP YIKILDI

Adana’nın tarihi kent merkezinde, üzerinde birçok kültür varlığının bulunduğu; Kız Lisesi, Ramazanoğlu Konağı ve Ulucami Külliyesi’ni birleştiren “Eski Belediye Bahçesi Geçidi” olarak anılan 25017 sokaktaki “Bebe Müzikhol” binası, Adana Valiliği’nin katkılarıyla kamulaştırma çalışmalarının ardından Seyhan Belediyesi ekipleri tarafından yıkıldı.

TARİHİ DOKU GÖRÜNÜR HALE GETİRİLİYOR

Yıkımın alanında incelemelerde bulunan Başkan Akay, Adana’nın tarihsel açıdan çok önemli bir kent olduğuna dikkati çekti. Adana’nın ilk modern tarımın yapıldığı, ilk modern sanayinin kurulduğu kent olduğunu anımsatan Akay, “Adana tarih boyunca çok önemli süreçlere ev sahipliği yaptı. Adana’nın tarihsel önemini hatırlatan yapılarını ayağa kaldırıp, görünür hale getirerek bir anlamda geçmişi canlandıracak bütünsel çalışmalar yürütülüyor. Tepebağ-Kayalıbağ ve Ulucami mahallelerini bir bütün olarak aldığımızda bu alanda çok sayıda tescilli yapı var. Bunlar restore ediliyor ama çok farklı alanlarda yer almaları çok da görünür olmamalarına neden oluyor. Şu anda yaptığımız şey bu alanları birleştirip görünür hale getirmek” diye konuştu.

ULUCAMİ’YE KADAR AÇIK BİR ALAN OLUŞTURULACAK

“Ulus Parkı’ndan başlayıp, eski Vilayet binasından Irmak Hamamı, eski Çevik Kuvvet binası, Ramazanoğlu Konağı ve Ulucami Külliyesi’ne kadar uzanan alanın ortaya çıkarılacağını dile getiren Başkan Akay, “Bunun için burada çeşitli binalar onarıldı. Belediyemizin KUDEB binası ve Diş Hekimliği Müzesi olarak kullandığımız binaların dışında kalan kısımlarda tadilatlar ve restorasyonlar yapılacak. Irmak Hamamı’nın yanındaki binanın da restorasyonu yapılarak bu alan olduğu gibi Ulucami’ye kadar açık hale getirilecek” şeklinde konuştu.

DESTİNASYON MERKEZİ HALİNE GELECEK

Adana Valiliği ile Büyükşehir Belediyesi’nin Tepebağ ve Kayalıbağ mahallelerinin birleştirilmesi konusunda sokak sağlıklaştırma çalışmaları yürüttüğünü aktaran Başkan Akay, “Bu hat üzerinde bizim de restore ettiğimiz ve yeni yaptığımız alanlar var. Tepebağ kazısı da orada yapılıyor. Tahmin ediyorum 5-10 yıl içerisinde burası Adana’nın ve Türkiye’nin önemli bir destinasyon merkezi haline gelecek” ifadelerini kullandı.

363 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.