Hoşgeldiniz  
ads

BOYUN FITIĞINA ZEMİN HAZIRLAYAN FAKTÖRLER !

admin | 14 Aralık 2023 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+


Bir çok kişinin sorunu olan bölgesel ağrılar zaman zaman yaşam kalitesini oldukça kötü etkileyebiliyor.Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr.Kerem Bıkmaz sıkça karşılaşılan boyun fıtığı konusunda çok önemli bilgiler verdi.
Üst (boyun) omurganızda bir disk problemi nedeniyle meydana gelen, rahatsız edici boyun ve kol ağrısı, uyuşukluk veya zayıflıktan dolayı acı çekiyor musunuz? Başınızı hafifçe döndürmek ağrılı mı veya olanaksız mı? Cerrahi olmayan bakım size yardım etmediyse size boyun fıtığına yönelik bir cerrahi tedavi gerekiyor olabilir.

Herhangi bir ağrı rahatsız edici olabilir. Ancak, boyun veya kolunuzdaki sürekli ağrı ya da güçsüzlük, elinizi ve kolunuzu kullanmanızı kısıtlayabilir. Omurganın en hareketli parçası boyun bölümüdür.Hareketin fazla olması nedeniyle aşırı kullanmaya bağlı yıpranmaların meydana gelmesi ve günlük yaşamda olabilecek zedelenmeler nedeniyle boyun ağrılarına sık rastlanır.
Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr.Kerem Bıkmaz sözlerine şöyle devam etti;

Boyun omurlarının hareketini sağlayan eklemler arasındaki disklerin sinirlere baskı yapması sonucu boyuna ve kola yayılan ağrılara neden olur. Sık sık yaşanan boyun tutulmaları başlangıç aşamasındaki boyun fıtığının ilk belirtilerinden biridir.Özellikle rüzgara maruz kalınmadan ve herhangi bir zorlama yapmadan boyun tutulmaları yaşanıyorsa sebebi boyun fıtığı olabilir.Boyun fıtığının ağrıları boyunla birlikte kol,el,sırt ve omuz bölgelerine yayılma yapar.Boyun hareketlerini kısıtlar ve zorlaştırır.Sinir üzerinde meydana gelen baskı nedeniyle  ellerde, kollarda güç kaybı yaşanabilir ve uyuşma ortaya çıkabilir.
Tempolu ve yoğun çalışma ortamlarına,zorlama ve ağır kaldırmaya bağlı olarak ortaya çıkan bilen boyun fıtığı büyük ölçüde de stresle beraber gelen sinir kasılmaları nedeniyle de oluşuyor.Boyun fıtığı çoğunlukla; gazeteci,öğretmen, şoför, bedensel olarak ağır işler yapanlar ve masa başında çalışanlarda daha fazla görülür. 
Boyun fıtığı ikiye ayrılır.Rahatsızlığın daha yolun başında olan tedavi sürecindekiler ve ilerlemiş ameliyat durumunda olan boyun fıtıkları.Teşhisi oldukça önemlidir ve ağrının nasıl , ne şekilde geldiği de hastalığın teşhisinde önemli bir detaydır.

Op.Dr.Kerem Bıkmaz son olarak;”Boyun fıtığında belirtiler dikkate alınmalı ve belirtiler hissedildiği takdirde zaman kaybetmeden bir beyin ve sinir cerrahına başvurmak gereklidir.Boyun fıtığı problemlerinin çoğu, cerrahi olmayan bakımla düzelir. Ancak birçok insan sadece boyun fıtığı cerrahisi sonrası ağrı ve güçsüzlükten kurtulur. Bu cerrahi sırasında cerrahınız, semptomlarınıza yol açan problemi tedavi edebilir. Cerrahinin de sınırları vardır; aşırı kullanım veya yaşlanmanın tüm etkilerini ortadan kaldıramaz. Ancak, hayatınızın kontrolünü tekrar kazanmanıza yardımcı olabilir.”dedi.

170 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.