Hoşgeldiniz  
ads

MORALİNİZ BOZUKKEN UYUMAYIN !

admin | 15 Temmuz 2023 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+


Moral bozukluğu, herkesin zaman zaman yaşadığı duygusal sorunlardan biridir.Peki moral bozukluğunda neler yapılabilir ? Uzman Psikolog Kaan Üçyıldız konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Moraliniz bozukken uyumak anlık olarak sorun ve problemlerden zihninizi uzaklaştırıyor gibi görünse de daha fazla düşünmenize sebep olacaktır. Siz uyurken dahi düşünmek istemediğiniz, yarım kalan tüm problemler zihninizde yer etmeye devam edecektir.

Gündelik yaşantınızda bazı durumlar planlamalarınız dışında gerçekleşebilir. Gün içerisinde olaylara ve durumlara yüklemiş olacağınız anlamlar zaman zaman hayal kırıklığı ile sonuçlanabilir ve duygularınızı daha yoğun bir şekilde hissetmeye başlarsınız. Sorun ve problemler karşısında çoğu zaman kişiler çözüm arayışı olarak oradan uzaklaşmayı, yok saymayı ve kaçmayı tercih etseler dahi bu adımlar çözüm değildir. Kişi, bu şekilde çözüm için bir adım atmamış olur çünkü sorun ve problemler hala oradadır. Moraliniz bozukken uyuduğunuzda beyninizi dinlendirmiş olursunuz ancak uyandığınızda olumsuz düşüncelerinizin tamamı kaldığı yerden başlayıp sizi daha fazla düşünmeye sevk edecektir.Uyurken, problem ve sorunlardan uzaklaştığınızı düşünebilirsiniz fakat bu sağlıklı değildir. Yapılan araştırmalar ve çalışmalar, uykunun yaşam deneyimlerinizi zihinde daha fazla yer etmesine ve duyguların etkinliğini arttırdığını göstermiştir. Hayatınızda yaşadığınız olumsuz olay ve durumlar söz konusu olduğunda uyumayı tercih etmek, yaşadığınız olay ve duygusal tepkiyi korumaya çalışmanıza sebep olacaktır. Kısaca uyumak moralinizi düzeltmez tam aksine daha mutsuz olmanıza sebep olabilir.

Peki moraliniz bozukken uyumak yerine sağlıklı olabilecek neler yapmalısınız?– Moralinizi bozan durumun temelinin ne olduğunu fark edin, çözüm için adım atıp sorumluluk alın. Problemden uzaklaşmak yerine problemi ortadan kaldıracak adımlar gerçekleştirin.- Hayatınızda geçmişte ki problem ve sorunlar ile nasıl başa çıktığınızı hatırlayın.- Üzerinize rahat kıyafetler giyip ister sosyal bir yerde isterseniz de sosyallikten uzak yerlerde zaman geçirmeyi deneyin. Örneğin; kafe, kütüphane, park, sahil veya bahçe.- Moralinizi bozan durumları bir kağıda sıralayın. Yazdığınız her madde için ayrı ayrı alternatif düşünceler yaratın.- Kendinizi insanlardan uzak tutmayın. Arkadaşlarınız ile iletişime geçip onlarla sosyal bir ortamda zaman geçirmeyi deneyin.- Yaşadığınız problemleri yaşayan benzer insanların deneyiminden faydalanın.- Moralinizi bozan durum ikili ilişkileriniz ise problemi yaşadığınız kişi ile doğrudan bir konuşma gerçekleştirin. Duygu ve düşüncelerinizi ifade ettiğiniz sakin bir konuşma deneyimleyin. 

Uzman Psikolog Kaan Üçyıldız,” En önemlisi ise sorun ve problemler hayatınızın her anında karşınıza çıkabilir ancak sorunları çözmek içinde sorumluluk almanız gerekir. Sorunların üzerinde düşünün, alternatifler yaratın, çevrenizden fikirler edinin ve sizin için en uygun olan çözüm yolunu uygulayın. Yani adım atın, hareket edin ancak uyumanın çözüm olmadığını unutmayın. Uyumak sadece ruh ve bedeni dinlendirir fakat sorunları ortadan kaldırmaz, problemleri çözmez.”dedi.

120 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.