Hoşgeldiniz  
ads

ÖDEMDE KARŞI 7 ETKİLİ ÖNERİDi

admin | 12 Aralık 2023 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

yetisyen Betül Serttaş konu ile ilgili bilgiler verdi.
Ödem, hemen herkesin az ya da çok tanıştığı bir sorun. Sabah uyanır uyanmaz yüzünüzün şiştiğini, yüzüğünüzün dar geldiğini ya da ayakkabılarınızı zor giydiğinizi fark ettiğinizde aklınıza ilk gelen neden, ödem oluyor.İşte Ödeme Karşı Alınabilecek Basit ama Etkili ÖnlemlerHareketinizi artırın
Lenf sistemi, vücuttaki fazla sıvıların atılmasında son derece önemli. Uzun süre hareketsiz kalınması lenf dolaşımını azaltarak ödeme neden oluyor. Düzenli spor yapılması ise ödemi azaltıyor.
İlaçlarınızı gözden geçirinBazı romatizma ilaçları ve tansiyon ilaçları ödeme neden olabiliyor. Tansiyon ilacına bağlı ödem oluştuysa doktorunuza danışarak ilacın değiştirilip değiştirilmeyeceğini öğrenebilirsiniz.Adet dönemlerinize dikkat edinKadınlarda özellikle adet öncesi ve sırasında ödem artıyor.. Özellikle bu dönemde tuzlu ve karbonhidratlı gıdalardan uzak durulmasında fayda var.Karbonhidratı azaltınFazla karbonhidrat aldığınızda, vücudunuz bunu sindirebilmek için fazla su tutuyor. Bu durum da ödeme neden olabiliyor. Bunu önlemek için karbonhidrat içeren ekmek, makarna, pilav gibi besinlerin tüketimini azaltın. Protein için daha az kırmızı et ve daha fazla yağsız et, soğuk su balığı, tofu (alerji yoksa soya) veya fasulye yiyin.
Bazı gıdalara ağırlık verinKuşkonmaz, maydanoz, pancar, üzüm, yeşil fasulye, yapraklı yeşillikler, ananas, kabak, soğan, pırasa ve sarımsak gibi doğal idrar söktürücü sebzeler yiyin. Yoğurt ve kefiri tüketinYoğurt ve kefir vücuttan ödemi atan besinler arasında kabul ediliyor.Kalsiyumdan zengin olan bu gıdalar vücutta mineral dengesini sağlayarak ödem oluşumunu önleyebiliyor.
Su tüketimine dikkat !Ödemin atılmasında normal su tüketimi önemli. Günlük en az 2.5 litre su içmelisiniz. Alkol gibi ödem artırabilecek içeceklerden uzak durmanızda yarar var.

164 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.