Hoşgeldiniz  
ads

PARANOİD KİŞİLİK BOZUKLUĞU İLİŞKİLERE ZARAR VERİYOR

admin | 01 Aralık 2021 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

!Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi konu hakkında önemli bilgiler verdi.
Ne söyleseniz yanlış anlayan, her söze ve davranışa alınganlık yapan, en ufak bir eleştiriyi kişisel saldırı algılayıp hemen savunmaya geçen, olayları kolaylaca çatışmaya çeviren birileri varsa çevrenizde bilmiş ol ki bu kişiler, Paranoid Kişilik özellikleri gösteriyor.Paranoid kişilik bozukluğunun genetik, sosyolojik,biyolojik veya nörolojik nedenleri olabilir.Bu kişilik bozukluğu sık karşılaşılan kişilik bozukluklarından biridir. 
Paranoid kişilerin en belirgin 2 özelliği, insanlara kolay kolay güvenememeleri ve kuşkucu olmalarıdır. Özellikle kontrolü sağlayamadıkları kişiler üzerinde kuşkuları daha çok artar ve bu kişilerden gelen herhangi bir tutumu saygısızlık ya da tehdit olarak algılarlar. Bu yüzden pireyi deve yapmakta beceriklidirler. 
Paranoid kişilerin diğer özellikleri ise şöyledir;
-Eleştiriye kapalı olsalar da, güven alamadıkları kişilere karşı son derece eleştirel bir üslup kullanırlar. Bu üslup, barındırdıkları kibir duygusundan ileri gelir. 
-Birilerinden iyilik gördüklerinde muhakkak altında bir menfaat ararlar, kötülük gördüklerinde ise asla yapılanı unutmaz, kin tutarlar.
-İnsanların dostane yaklaşımlarını ise “kullanılmak” olarak yorumlarlar. Onlar için güven alamadıkları kişilerden gelen her bakış ve tutum, muhakkak bir imâ ve sebep içerir. 
Bu özellikleri gösteren eşiniz, kayınvalideniz, görümceniz,arkadaşınız,sevgiliniz ya da herhangi bir yakınınnız var ise “Neden bir türlü yaranamıyorum, nerede hata yapıyorum” diye kendini suçlama zira problem sende değil, problem bu kişinin kişiliğinde. Sen problemin senden kaynaklanmadığını fark et ve koyacağın sınırlar ile kendini koru ve hayatına kendi bildiğin gibi devam et. 

235 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.