Hoşgeldiniz  
ads

SEYHAN BELEDİYESİ OLASI AFETLERE HAZIR

admin | 22 Kasım 2023 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+


Akif Kemal Akay başkanlığındaki Seyhan Belediyesi Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yaşanan süreçte arama-kurtarma, afet sonrası yapılması gerekenler, ihtiyaç duyulabilecek malzemeler ve afet eğitimi vb. konuları masaya yatırıp, olası afetlere karşı hazırlanan senaryolar doğrultusunda hazırlıklarını tamamladı.

SEYHAN OLASI AFETLERE HAZIR

Afetlere en hazırlıklı belediyelerden biri olmasına karşın, 6 Şubat ve sonrasında meydana gelen 11 ilde büyük yıkıma neden olan depremlerin büyüklüğü nedeniyle her yere yetişmekte güçlük çeken Seyhan Belediyesi, deprem sonrasındaki süreci doğru analiz edip, hazırlanan senaryolar doğrultusunda olası afetlere karşı hazırlıklarını güncelledi.

AFET DEPOLARI ARTIRILDI

Afet dönemlerinde ihtiyaç duyulan ekipman ve yaşam destek malzemeleri için ana afet deposu sayısı artırıldı. Afet sonrasında yaşamsal önem taşıyan arama kurtarma ekipmanları sabit ve mobil olarak yeniden düzenlendi.

YAŞAM MALZEMESİ STOKLARI TAMAMLANDI

Çadır, battaniye, deprem çantaları gibi yaşam malzemeleri Seyhan’daki toplanma alanlarında ikame edilebilecek şekilde ana depolarda stoklanırken, bu malzemeler afet konteynırları ile mobil olarak ihtiyaç duyulan bölgelere gönderilebilecek şekilde hazırlıklar yapıldı.  

AFET SERALARI HİZMETE GİRDİ

Hollanda Belediyeler Birliği tarafından sağlanan “Giro 555 Afet Destek Hibesi” desteğiyle oluşturulan “Afet Seraları” da bu süreçte hizmete girdi. 80 tünelden oluşacak seralarda normal dönemlerde bitki yetiştiriciliği yapılarak kırsal bölgelerin kalkınmasına yönelik çalışmalar yürütülecek; olası afetlerde ise seralar 1000 yatak kapasiteli barınma alanlarına dönüştürülecek.

SAK AKREDİTE EĞİTİMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Kahramanmaraş depreminden dakikalar sonra arama kurtarma faaliyetlerine başlayıp, başta Çukurova ilçesindeki enkazlardaki yaralılar olmak üzere çok sayıda yaralıyı kurtaran Seyhan Arama Kurtarma (SAK) ekibi de verilebilecek bağımsız görevlerle ilgili AFAD’la koordineli şekilde akreditasyon eğitim çalışmalarını sürdürüyor.

TOPLUMDAKİ AFET BİLİNCİNİ ARTIRAN EĞİTİMLER VERİLİYOR

SAK ekibi, Seyhan’daki kamu kurum ve kuruluşları ile eğitim kurumlarında da doğal afetlerle ilgili eğitimler vererek, toplumun afet bilincinin artırılması yönündeki çalışmalara katkılar sunuyor.

6 Şubatta yaşanan depremler herkese çok şey öğrettiğini belirten Başkan Akif Kemal Akay, Seyhan Belediyesi olarak olası afetlere karşı hazırlıkların yapıldığını kaydetti. Akay, “6 Şubat sonrasındaki süreci değerlendirip, olası afetlere karşı nasıl hazırlanmamız gerektiği konusunda değerlendirmelerimizi hızlıca tamamlayıp, oluşturulan senaryolar doğrultusunda hazırlıklarımızı da yaptık. Temennimiz bir daha böylesi afetlerin yaşanmaması ancak olası bir afet durumuna karşı da hazırlıklarımızı yaptık” dedi.

139 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.