Hoşgeldiniz  
ads

AB Türkiye’ye alt yapı onarımı için 400 milyon avro destek sağlıyor.

admin | 16 Kasım 2023 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

  • AYB Global, Şubat 2023’teki depremlerin ardından Türkiye’nin su ve atık su altyapısının onarılmasına yönelik çabalarını desteklemek üzere 400 milyon avro destek sağlıyor.
  • AB’nin teminatı altındaki AYB kredisi, 20 Mart 2023’te yapılan Bağışçılar Konferansı’nda taahhüt edilen destekle birlikte “Avrupa Ekibi”nin depremler karşısında attığı adımların bir parçasıdır.
  • Kredi bölgede yaşam koşullarının, su tedarikinin ve halk sağlığının iyileştirilmesine, daha verimli atık su arıtımı yoluyla sera gazı emisyonlarının azaltılmasına ve bölgede iş imkânları oluşturulmasına katkı sağlayacaktır.

Avrupa Birliği’nin bankası olan Avrupa Yatırım Bankası (AYB), Türkiye ile 400 milyon avro değerinde bir kredi sözleşmesi imzaladı. Avrupa Birliği’nin (AB) tam teminatı altında olan kredi, 6 Şubat 2023’te ülkenin güneydoğusunu sarsan depremlerden etkilenen şehirlerdeki su ve atık su altyapısının onarılmasına destek sağlayacak. AYB’nin AB sınırları dışında faaliyet gösteren kolu olan AYB Global tarafından sağlanan kredi, İller Bankası (İLBANK) aracılığıyla kullanılacak.

Kredi anlaşması, Avrupa Komisyonu ile Avrupa Birliği Konseyi İsveç Dönem Başkanlığı tarafından 20 Mart 2023’te toplanan ve Avrupa Ekibi’nin Türkiye ve Suriye’de depremden etkilenenlere destek olarak 3,6 milyar avro taahhütte bulunduğu Bağışçılar Konferansı’nı takiben imzalanmaktadır.

AYB kredisiyle desteklenen proje, yıkıma uğrayan bölgelerde su ve atık su altyapısının rehabilitasyonunu, inşasını ve genişletilmesini kapsıyor. Kredi, bölgede yaşam şartlarının normalleştirilmesinin yanı sıra halk sağlığı ve su tedarikini iyileştirecek olup atık su uygulamalarının verimini artırmak suretiyle sera gazı emisyonlarını da azaltacaktır. Ayrıca, yaratacağı iş imkânlarıyla sosyo-ekonomik kalkınmaya da katkıda bulunacaktır.

AYB Başkanı Werner Hoyer, “Türkiye’de bu yılın başında meydana gelen elim depremlerin ardından AB’nin bankası olan AYB, bu yıkıcı felaketten etkilenenleri desteklemek üzere uluslararası dayanışmada yerini aldı. Avrupa Ekibi’nin destek paketinin içinde yer alan 400 milyon avroluk finansmanımız, su altyapısının iyileştirilmesi suretiyle mevcut ihtiyaçlara cevap verecek,” değerlendirmesinde bulundu.

AB Komisyonu’nun Komşuluk ve Genişlemeden sorumlu üyesi Olivér Várhelyi, “Avrupa Yatırım Bankası’nın AB’den garanti desteği ile Şubat ayındaki yıkıcı depremlerin ardından etkilenen belediyeleri desteklemek üzere bu önemli mali katkıyı sağlamasını memnuniyetle karşılıyorum. Bu, AB’nin Türkiye’de depremden etkilenenlere gösterdiği dayanışmanın tezahürüdür. Türkiye’de depremden etkilenenler için, Avrupa Ekibi’nin 1 milyar avrosu AB bütçesinden hibe olmak üzere, 3 milyar avro üzerinde bir taahhütte bulunduğunu hatırlatmak isterim.” dedi.

İLBANK Genel Müdürü Recep Türk,  “Depremin ardından İLBANK, deprem bölgesini desteklemek üzere uluslararası finans kuruluşlarıyla finansman müzakerelerine başladı. Müzakereler kapsamında, birisi Avrupa Yatırım Bankası olmak üzere, dört kuruluş ile anlaşmaya varıldı. Bu bağlamda, Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı ile AYB arasında 400 milyon avroluk kredi anlaşmasının imzalanması, finansman paketinde yer alan ve İLBANK tarafından yürütülecek olan projeler için büyük önem arz ediyor.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “AYB’nin yeniden inşaya yönelik çabalarımıza sağladığı desteği memnuniyetle karşılıyoruz. AB’nin Türkiye ile dayanışması için de müteşekkiriz. Bu yılki gayri safi yurtiçi hasılamızın yaklaşık %3’ünü Şubat ayındaki depremlerden etkilenen bölgenin tekrar inşa edilmesi için harcıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Ek Bilgiler

AYB ve AYB Global hakkında

Avrupa Yatırım Bankası (AYB), Avrupa Birliği Üye Devletlerinin hissedarı olduğu uzun vadeli finansman kuruluşudur. Altyapı, yenilikçilik, iklim ve çevre ile KOBİ’ler olmak üzere öncelikli dört alandaki projeleri destekleyerek, AB politikası hedeflerinin izinde sağlam yatırımlara uzun vadeli finansman sağlamaktadır.

AYB Global, AYB Grubu’nun uluslararası ortaklıkların ve kalkınma finansmanının etkisini artırma hedefine yönelik olarak uzmanlaşmış koludur ve AB girişimi olan “Global Gateway” için önemli bir  partnerdir. AYB Global olarak 2027 sonu itibarıyla bu AB girişiminin genel hedefinin yaklaşık üçte birine karşılık gelen 100 milyar avroluk yatırım desteği sağlamayı amaçlıyoruz. Avrupa Ekibi’nin bir üyesi olan AYB Global, diğer çok taraflı kalkınma bankaları ile yakın işbirliği içinde kalkınma finansmanı kuruluşları ve sivil toplum ile güçlü ve odaklı ortaklıklar geliştiriyor. AYB Global, dünya genelindeki ofisleri üzerinden AYB Grubu’nu yerel halka, şirketlere ve kuruluşlara daha da yakınlaştırıyor.

129 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.