Hoşgeldiniz  
ads

AB’den kırılgan mültecileri desteklemek için 50 milyon Avroluk ilave destek

admin | 14 Haziran 2022 | Alt Manşet, Eğitim, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+Avrupa Birliği, bugün, Türkiye’deki kırılgan mültecileri ve ev sahibi toplulukları desteklemek üzere 50 milyon Avroluk ilave destek sağlayacağını duyurdu. Söz konusu insani yardım, özelleştirilmiş sağlık hizmetleri ve yasal danışmanlık, psiko-sosyal destek ile belgelere erişim gibi korumayla alakalı sorunların ele alınmasında kullanılacak.
Bu fon, şu anda Türkiye’de 1,5 milyondan fazla insanı, nakit yardımı ile destekleyen AB Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardım (SUY) Programına ek olarak sağlanıyor. SUY Programı mültecilerin kira, yiyecek ve ilaç gibi en temel ihtiyaçlarını karşılamalarına yardım ediyor.
Kriz yönetiminden sorumlu Komisyon Üyesi Janez Lenarčič, “Tüm dünyanın gözü Ukrayna’da ama Türkiye’deki on yıldan uzun süredir yerinden edilmiş olan mültecileri unutmayacağız. Özellikle aralarında en kırılgan olanlar, COVID-19 pandemisinin sonuçları ile kötüleşen ekonomik durumları sebebiyle derinden etkilendi. AB, en yardıma muhtaç olan kesimi  desteklemek için eksikleri tamamlamak ve hayati nitelikleki yardımları sağlamak adına Türkiye’deki mültecilere insani yardım sağlamaya devam edecek” dedi.
Hayat pahalılığı ve düzenli bir gelire erişimlerinin olmaması, kırılgan ailelerin geçinmesini zorlaştırıyor. Türkiye, mültecilerin eğitim, sağlık gibi temel hizmetlere erişimlerini sağlamak adına takdir edilecek bir çaba gösteriyor ancak pek çoğu COVID-19’un ikincil etkilerine ve Türk Lirası’nın değer kaybına bağlı olarak artan borç ve yoksulluk ile karşı karşıya kalıyor. Pek çok mülteci gıda tüketimini azaltmak ya da düşük standardlarda barınmak durumunda kalıyor ve bazıları çocuk işçiliği, dilencilik ve çocuk yaşta evlilik gibi olumsuz baş etme mekanizmalarına başvuruyor.

Arka Plan

Türkiye, halihazırda 4 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyor. Bunların 3,7 milyonundan fazlasını 11 yıldan uzun süredir ülkelerinin yıkımına neden olan çatışmadan kaçan Suriyeliler oluşturuyor. Suriye krizinin uzun vadeli niteliğine bağlı olarak, pek çok aile yıllardır yerinden edilmiş olmanın da etkisiyle kaynaklarını tüketmiş durumda.
Avrupa Birliği (AB), Türk kurumlarıyla yakın işbirliği içinde, en kırılgan gruplara, ihtiyaçlar temelinde yardım sunuyor. Bugün açıklanan 50 milyon Avroluk fon, Avrupa Komisyonu tarafından Haziran 2021’de açıklanan ve Türkiye’deki mültecileri 2024’e kadar destekleyecek olan  3 milyar Avroluk paketin bir parçasını oluşturuyor. Bu 50 milyon Avro, SUY Programı için Aralık 2021’de açıklanan 325 milyon Avroluk insani yardım paketinden ayrıdır. Son açıklanan miktar ile AB’nin 2012’den itibaren Türkiye’ye sağladığı insani yardım tutarı toplamda 3,34 milyar Avroyu buluyor.

838 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.