Hoşgeldiniz  
ads

Adana Kadın Koalisyonu, yerel seçimler öncesi siyasilere ‘eşitlik’ çağrısı yaptı

admin | 22 Aralık 2023 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

“Yerelde Eşitlik İstiyoruz! Daha azına razı değiliz!”

Kadınlar seçimlerde eşitlik için haykırdı

Kadınlar, yerel seçimlerde hakkını istiyor

Kadın Koalisyonu Adana Bileşenleri, 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimler eşitlik çağrısı yaptı. Yerelde eşitlik isteyen, daha azına razı olmayan Kadın Koalisyonu, kadınların tüm enerjilerini ortaya koyup, bilgi, birikim ve ağları seferber etse de hak ettiğinin çok gerisinde olduğuna dikkat çekti.

Kadın Koalisyonu Adana Bileşenleri adına bir araya gelen Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Çukurova Şube Başkanı Sibel Özgümüş, Kadına Özgürlük ve Eşitlik Derneği (KÖVED) Adana Şube Başkanı Ülkü Tolunay ve Yönetim Kurulu Üyeleri Kübra Özbiçer, Kadem Doğan, Melisa Altunkanat, Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER) Adana Şube Başkanı Zuhal Özbelli ve Adana Kadın Dayanışma Merkezi (AKDAM) Başkanı Münira Dağ, kamuoyuna açıklama yaptı.
2002 yılından bu yana kadınların toplumsal, ekonomik ve siyasal yaşamın her alanına eşit katılımlarının sağlanması için mücadele ettiklerine işaret eden Kadın Koalisyonu, “Bu mücadele kapsamında, belediyelerin çalışmalarını kadın örgütleriyle izliyoruz. Gerçekleştirdiğimiz izleme çalışmaları bize gösteriyor ki; kadın örgütleri olarak sabırla, belediyelerin daha eşitlikçi politikaları hayata geçirmesi için; fon yaratımından gönüllü desteğine kadar tüm enerjimizi ortaya koyup bilgi, birikim ve ağlarımızı seferber etsek de hak ettiklerimizin çok çok gerisindeyiz” açıklamasında bulundu.
MESELEYİ KAVRAYIN ÇAĞRISI
Üstelik, en büyük çabayı da toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifi olmayan belediye yöneticilerinin bu meseleyi kavramasını sağlamak için verdiklerine dikkat çeken Adana Kadın Koalisyonu, “Kötünün iyisini değil hakkımız olanı istiyoruz” ifadesini kullandı.

Kadın Koalisyonu Adana Bileşenleri’nin ortak açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“İyi bir çalışma ortaklığı yakaladığımız yöneticilerin yeniden adaylaştırılması ya da olumsuz deneyimlerle karşılaştıklarımızın adaylaştırılmaması konusunda belirleyici olabileceğimiz kanallar yok.  Siyasi partilerin merkezi aday belirleme süreçlerini benimsemesi, kayyum uygulamaları ile merkezi yönetimin vesayetini sürekli olarak belediyeler üzerinde hissettirmesi bizi en temel demokratik işleyişlerden uzaklaştırırken iyi niyet temennilerinde bulunmak istemiyoruz.

“HAKKIMIZ OLANI İSTİYORUZ”

Kötünün iyisini değil hakkımız olanı istiyoruz. Bu sebeple tüm siyasi partilere çağrıda bulunuyoruz; biz sizlerin yapmadığı denetimi, yöneticilerini belirlediğiniz belediyelerde yaptık, sonuçlarını da sizinle paylaşıyoruz. Buyurun kendinizi buna göre değerlendirin. Eğer eşitlikten bahsetmek istiyorsanız size bir yol haritası sunuyoruz, alın bunu seçim programlarınızda kullanın… Eşit temsil ve eşit katılımın seçim programlarında, toplumsal cinsiyet eşitliği hedefinin somut adımlarının belediyelerinizde hayata geçmesi ve takibinin güvencesini verin! Kadınların kendi hayatlarından yola çıkarak yıllardır mücadelesini verdikleri eşit yurttaş olma talebinin somut adımlarını seçim programınızda açıklayın!

“HERKESİN SESİNE KULAK VERİN”

Belediye yönetimlerinde kadınlar yok denecek kadar az. Az kadın sistematik olarak dışlanan kadın demektir. Bu aldatmacayı kabul etmeyeceğiz. Belediye başkanlıklarında, belediye meclislerinde cüzi sayıda kadın değil, tam eşitliği sağlayın! Belediyeler, yetki ve sorumluluk alanında yaşayan tek bir yurttaşı, toplumsal grubu dışarda ve geride bırakamaz. Herkesi içermek için herkesin sesine kulak verin; dili, dini, etnik, cinsel kimliği, yaşam biçimi, koşulları çeşitli grupların katılımını güvence altına alın! Kadınları ve kadınların meselelerini içermeden demokratik bir seçim sürecinden söz edilemez! Bu nedenle kadın örgütlerini muhatap alın! Toplumsal cinsiyet eşitliği, kararlı bir siyasi irade gerektirir; bu iradeyi gösterin!  Kadın örgütleri olarak şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da yapılanların ve yapılmayanların takipçisi olacağız!

140 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.