Hoşgeldiniz  
ads

ADANA’DA SİGARAYI BIRAKANLARA TEŞEKKÜR BELGESİ

admin | 01 Haziran 2022 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Manşet, Sağlık, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

31 Mayıs ‘’Dünya Tütünsüz Günü’’ nde Adana’da sigara bırakanlara İl Sağlık Müdürlüğü tarafından teşekkür belgesi verildi.

Seyhan Devlet Hastanesi’nde düzenlenen  ‘’Dünya Tütünsüz Günü’’ etkinliğine İl Sağlık Müdürü. Dr. Halil Nacar, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. Ahmet Yücel Çomu, Seyhan Devlet Hastanesi Başhekimi Güney Cem Bülbüloğlu, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Pelin Duru Çetinkaya,  Yeşilay Başkanı, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Ufuk Demirdüzen, Personel Hizmetleri Başkan Yardımcısı Hasan Feridun Altıparmak, Yüregir Devlet Hastanesi, Fatma Kemal Timuçin Ağız ve Dış Hastalıkları Hastanesi, Dr.Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, Çukurova Devlet Hastanesi yönetimi  ve Seyhan Kaymakamlık çalışanları ile sigara bırakanlar katıldı.

İl Sağlık Müdürü Dr. Halil Nacar, sigaranın zararlarını anlattı, Sağlık Bakanlığının sigara bırakma konusunda vatandaşlara her türlü destek vermeye hazır olduğunu ifade ederek vatandaşlara sigara bırakmaya ve hastanelerdeki sigara bıraktırma merkezlerinden destek almaya çağırdı.

TÜTÜN ÇEVREMİZE TEHDİT

Ç.Ü Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Pelin Duru Çetinkaya, her yıl tütün yetiştirmek için 600 milyon ağaç kesildiğini,  yaklaşık 3.5 milyon hektar alanın yok olduğunu, büyüyen tütün üretiminin, özellikle gelişmekte olan ülkelerde ormansızlaşmaya yol açtığını söyledi. Çetinkaya,“Tütün endüstrisi yıllık 84 megaton karbondioksit eşdeğeri sera gazı katkısı ile iklim krizini körükler, kaynakları israf eder ve ekosistemlere zarar verir. Bu nedenlerle Dünya Sağlık Örgütü, Dünya Tütünsüz Günü için 2022 küresel kampanyasını “Tütün: Çevremize Tehdit” olarak duyurmuştur. Kampanya ile tütünün ekim, üretim, dağıtım ve atık gibi çevresel etkileri hakkında farkındalık yaratmak ve tütün kullanıcılarına bırakmaları için fazladan bir sebep daha vermek amaçlanmıştır.” dedi.

Elektronik sigara ve nargilenin de sigara kadar zararlı olduğunu ifade eden Doç. Dr Çetinkaya,

E-sigara ve nargile kullanımının son dönemlerde arttığını bu konuda önlemler alınması gerektiğini sözlerine ekledi.

37 BİN HASTAYA DANIŞMANLIK HİZMETİ

Seyhan Devlet Hastanesi Sigara bırakma polikliniğinde Göğüs Hastalıkları Uzmanları Dr.Nursel Akar ve Dr. Gülüsüm Tezçağırır ile birlikte Uzm. Hemşire Ayşe Turan, Hemşire Nuray Tağar ve Sekreter Serkan Bingöl’den oluşan 5 kişilik ekibin görev yaptığı bildirildi. Uzm. Hemşire Ayşe Turan, “2008 yılında hizmete başlayan poliklinik hiç ara vermeden (pandemi dönemi de dahil) bu tarihe kadar 37 bin 394 hastaya danışmanlık hizmeti ile birlikte farmakolojik tedavi hizmeti verildi. Özellikle poliklinik ekibinde yer alan Göğüs Hastalıkları Uzmanlarının Yoğun Bakımda çalışmalarının yanı sıra sigara bırakmak isteyen tüm hastalarla yakına da desteklerini sürdürdü.” dedi.

DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ

Öte yandan, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü” 2022 teması Dünya Sağlık Örgütü tarafından “tütünün çevremize yönelik tehdidi” olarak belirlendi. İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, tütünün ekimi, üretimi ve dağıtımından ürettiği toksik atıklar’a kadar tüm tütün döngüsünün çevresel etkisine dikkat çekildi ve şu görüşlere yer verildi:

 “Her yıl 4,5 trilyon sigara izmariti çevreyi kirletiyor. Tütün kullanıcısı hayatı boyunca 5 ton duman üretir.

3.7 litre su sadece bir sigara yapmak için kullanılır.

Çevremizi, tütün yaşam döngüsünün zararlarından maksimum düzeyde korumayı sağlamalıyız.

 Tütün üretim ve dağıtım aşamasında ortaya çıkan zararları minimuma indirmeliyiz.

Çiftçinin sağlığı ve toprağı korumalıyız.

Ormansızlaşmayı azaltmalıyız.

Kimyasal ve katı atık üretimini azaltmalıyız.

Tütünün Çevremize Yönelik Tehdidi

Tütün endüstrisinin çevre üzerindeki zararlı etkisi çok büyüktür ve gezegenimizin zaten kıt olan kaynaklarına ve kırılgan ekosistemlerine gereksiz baskı ekleyerek büyüyor.

Tütün her yıl 8 milyondan fazla insanı öldürmekte ve çevremizi tahrip etmekte, ekim, üretim, dağıtım, tüketim ve tüketim sonrası atıklar yoluyla insan sağlığına daha fazla zarar vermektedir.”

SİGARA BIRAKANLARA BELGE

Dünya Sigarasız Gününde, Seyhan Devlet Hastanesi Sigara Bırakma Polikliniğine başvurarak sigara bırakama desteği ile sigara bırakanlara teşekkür belgeleri veridi. Sigara bırakanlar arasında  görme engeliler, sigarayı bırakan başarı belgesini alma sözü veren,  geçtiğimiz günlerde akciğer kanserinden yaşamını yitiren kişi adına teşekkür belgesi İl Sağlık Müdürü Halil Nacar, Ç.Ü Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Duru Pelin Çetinkaya, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. Ahmet Yücel Çomu tarafından verildi.

509 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.