Hoşgeldiniz  
ads

Ağız ve Diş Sağlığı ile Diyaliz Teknikerleri atama bekliyor

admin | 20 Ocak 2021 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Manşet, Sağlık, Siyaset, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Dr. Şevkin, sağlık teknikerlerini Bakan Koca’ya sordu

ANKARA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, pandemi döneminde binlerce sağlık teknikerinin evde oturmak zorunda kalmasına tepki gösterdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya iki ayrı soru önergesi sunan Dr. Şevkin, önergelerinde Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerleri ile Diyaliz Teknikerleri’nin atama sorununa değindi.

Bakan Koca’dan teknikerler için atama talep eden Dr. Şevkin, Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri mezun sayısının 2020 yılı itibariyle 25 bin olarak kaydedildiğini, her sene mezun sayısı hızla artarken; Sağlık Bakanlığı’nın 2018-2020 yılları arasında istihdam ettiği sağlık personeli sayısının 59 bin 689 olduğunu, bu sayı içerisinde istihdam edilen Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri sayısının 389’da kaldığını kaydetti. 2018 KPSS puanıyla Sağlık Bakanlığı istihdam oranının ise sadece yüzde 0.65 olarak belirlendiğini dile getiren Dr. Şevkin, Sağlık Bakanlığı’nın 1 Mart 2019’da yeni ‘Diyaliz Yönetmeliği’ni çıkardığını, bu yönetmelik ışığında Hemodiyaliz  Sertifika Programlarının sonlandırıldığını, hastanelerdeki diyaliz ünitelerinde sadece yönetmeliğin yayım tarihinden önce sertifika almış hemşireler ve Diyaliz Teknikerleri’nin çalışabileceğine yönelik maddeler eklendiğini aktardı. Kamu hastanelerinde diyaliz ünitelerinde Diyaliz Yönetmeliği’ne aykırı sertifikasız personeller çalıştırıldığına yönelik iddiaları da sorgulayan Dr. Şevkin, Sağlık Bakanlığı’nın sertifikasız personel çalıştıran hastaneleri denetlemesi ve diyaliz ünitelerine Diyaliz Teknikerleri’ni ataması gerektiğini vurguladı.

TEKNİKERLER İÇİN SORDU

Dr. Şevkin, Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak yanıtlandırılması istemiyle şu soruları sordu:

1-    39 Sağlık Teknikeri branşı arasında hastanesi olan tek bölüm; Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerliği bölümü olmasına rağmen, yeterli oranda alım yapılmamasının sebebi nedir?

2-    Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerliğinin, eksik meslek tanımı için yeni bir düzenleme yapmayı planlıyor musunuz? 

3-    Yönetmeliğe göre “Her 2 Diş Hekimine 1 Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri planlaması” açıkça yer almasına rağmen, yönetmeliğin uygulanmamasının sebebi nedir?

4-    Sağlık Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu “2023 yılı iş gücü hedefi” doğrultusunda belirlenen 20 bin Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri için istihdam yapılacak mı?

5-    Hasta, hekim ve yardımcı personel açısından sağlıklı bir tedavi amacıyla belirlenmiş olan “4 Elli Diş Hekimliği” uygulaması neden hayata geçirilmemiştir? Bakanlığınızın planlamasında; Ağız ve Diş Sağlığı hizmetlerinin geliştirilmesine yönelik, 4 Elli Diş Hekimliği uygulamasına yer verilecek midir?

CHP’li Dr. Şevkin, Diyaliz Teknikerleri için de şu sorulara yanıt arıyor:

1-    Sağlık Bakanımız sayın Fahrettin Koca “Diyaliz  teknikerlerinin istihdam sorununu çözüyoruz ve Diyaliz ünitelerinde sadece diyaliz teknikerleriyle hizmet vermeyi hedefliyoruz” açıklamasında bulunmuştur. Buna karşın diyaliz 24 bin mezunu bulunan bölüme 2018-2020 yılları arasında düşen kadro sayısı sadece 349 olmuştur. Açıklama ile atama sayısı bağdaşıyor mu?

2-    En son yapılan 12 bin kişilik sağlık personeli alımında Diyaliz Teknikerlerine ayrılan kadro sayısı sadece 20’dir. Bu sayının yeterli olduğunu düşünüyor musunuz? Yeni atama gerçekleşecek mi?

3-     1 Mart 2019da çıkarılan Diyaliz yönetmeliğinin 22. Maddesinin 1. Fıkrasının ç bendine göre diyaliz teknikeri personel sayısı “İlk on cihaza kadar iki, bu sayının üzerinde ilâve her beş cihaz için ilâve bir tabip dışı sağlık personeli bulunur“ şeklindedir. Bu maddenin yönetmeliğe uyulması konusunda sorunlara yol açtığını kabul ediyor musunuz? Diyaliz teknikeri ihtiyacı olduğu halde diyaliz teknikerine kadro verilemediği doğru mudur?

4-    Ülkemizin Covid-19 virüsü ile mücadelesi esnasında yoğun bakıma kaldırılan hastaların bir çoğunun diyaliz ünitelerine sevk edildiği doğru mudur? Bu sebeple diyaliz ünitelerinde yoğunluk ve iş yükünün önemli ölçüde arttığı doğru mudur?

5-     Yönetmelikte yer alan her 5 cihaz için 1 tabip dışı personel ibaresinin her 3 cihaza 1 tabip dışı personel olacak şekilde güncellenmesi için bir çalışmanız olacak mı? 

2152 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.