Hoşgeldiniz  
ads

“Akaryakıtta ÖTV ve KDV artışları çiftçide şok etkisi yarattı”

admin | 20 Temmuz 2023 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Seyhan Ziraat Odası Başkanı Yaşar Özkan, çiftçinin kullandığı mazotta ÖTV ve KDV’nin kaldırılması, mısır fiyatının bir an önce belirlenmesi gerektiğini kaydetti


“Çiftçinin kullandığı mazotta ÖTV ve KDV kaldırılmalıdır”

“Mısırda alım fiyatı bir an önce belirlenmelidir”

ADANA – Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Özkan, tarımda içinde bulunulan lüretim sezonunun sorunlarla başladığını ve sorunların giderek arttığını vurguladı. Üretim faaliyetleri yoğun bir şekilde devam ederken akaryakıtta ÖTV ve KDV artışlarının çiftçi üzerinde şok etkisi yarattığını kaydeden Özkan, yaptığı açıklamada, “Üretimin aksamaması için çiftçilerin kullandığı akaryakıtta ÖTV ve KDV kaldırılmalıdır” dedi.

Üretim sezonunun zorluklarla devam ettiğini kaydeden Başkan Yaşar Özkan, yaklaşan mısır hasadı açısından da acilen hazırlık yapılması gerektiğini, mevcut ekonomik göstergeler göz önüne alınarak alım fiyatının belirlenmesinin şart olduğunu ifade etti.

İlk hasadı yapılan buğday, arpa ve ayçiçeği gibi ürünlerin fiyatının yanlış tarım politikaları ile geçen yılın altına düştüğünü dile getiren Özkan, şunları söyledi:

“Bu durum üretici açısından kabul edilebilir bir durum değildir. Üretim faaliyetleri yoğun bir şekilde devam ederken akaryakıtta ÖTV ve KDV artışları çiftçi üzerinde şok etkisi yaratmıştır. Üretimin aksamaması açısından çiftçilerin kullandığı akaryakıtta ÖTV ve KDV kaldırılmalıdır. Hasadı yaklaşan Mısır ürünü açısından da üreticiler endişe ile beklemektedir. Programsızca yapılan ithalat nedeniyle TMO depolarının dolu olması öngörülebilir bir durum değildir. Dolayısıyla yaklaşan Mısır hasadı açısından acilen hazırlık yapılmalı, mevcut ekonomik göstergeler göz önüne alınarak alım fiyatı belirlenmelidir.”

133 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.