Hoşgeldiniz  
ads

“AKP eliyle soygun büyüyor”

admin | 06 Temmuz 2023 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Ayhan Barut, yeni vergiler ve fahiş zamlarla AKP iktidarının ülkeyi ve halkı tam anlamıyla soyup soğana çevirdiğini söyledi

“Soyup soğana çevirdiler”

“Soygun düzeni büyüyor”

“Soygunun adı yasal zorunluluk oldu”

ADANA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, AKP iktidarının halkı ve ülkeyi tam anlamıyla soyup soğana çevirdiğini söyledi. Türkiye’de yaklaşık 27 milyon motorlu kara taşıtının bulunduğuna dikkat çekerek bu araçlar için MTV ve araç muayenesinin yasal zorunluluk olduğuna değinen Barut, “Hemen bir düzenlemeyle Motorlu Taşıtlar Vergisini (MTV) iki katına çıkardılar. Yılbaşında 507 lira olan araç muayene ücretini zaten yüzde 122 zamla bin 130 liraya çıkarmışlardı. Bunun anlamı tam olarak soygundur. Soygunun adı yasal zorunluluk oldu ve AKP eliyle bu soygun büyüyor” dedi.

“YOLLARINI BULMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Türkiye’de resmi olarak açıklanan enflasyonun inandırıcı ve gerçekçi olmadığını bildiren Ayhan Barut, artan döviz kurları ve iğneden ipliğe her şeye gelen fahiş zamların da bu durumu teyit ettiğini vurguladı. İşsizlik, açlık, yoksulluk ve sefaletin artarak büyüdüğünü ifade eden Barut, “Yurttaşımız kirasını ve faturalarını ödeyemez, evine et ve ekmek alamaz, dolmuşa bile binemez hale getirildi. Bunun sorumlusu olanlar ise ‘Cambaza bak’ misali kafa karıştırmaya, gerçekleri saptırıp algı oyunlarıyla yollarını bulmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

“27 MİLYON ARAÇ VAR, HESABI SİZ YAPIN”

Yüksek enflasyon ve fahiş zamlarla insanların geçinemez hale düşürüldüğünü, buna rağmen işçi, memur ve emeklilerin maaşlarının eridiğini aktaran Ayhan Barut, şunları kaydetti:
“Temmuz ayıyla birlikte enflasyon ve zamlarla eriyen maaş ve ücretlere göstermelik olarak zam yaptılar. Bu zam oranları hangi yarayı saracak? Halkın alım gücü tümüyle düşmüş, artan döviz kurlarıyla paramız pul olmuş bu beyzadeler algı peşinde. Yaptıkları zammı hemen geri alıverdiler. Kaşıkla verdiklerini, kepçeyle geri toplamakta usta bunlar. Yılda iki dönemde bir kereye mahsus alınan Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni (MTV) güya bir seferliğine iki katına çıkarıverdiler hemen. Kurumlar vergisi ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) üzerinde yapılan artışlarla de yurttaşlar tam anlamıyla soyuluyor. Ülkemizde yaklaşık 27 milyon adet motorlu kara taşıtı var. Bu araçlara MTV ödenmek zorunda. 2007 yılındaki AKP eliyle yapılan özelleştirmeyle periyodik araç muayene hizmeti özel bir şirkete verildi. Bakın yılbaşında 507 lira olan araç muayene ücreti de tek kalemde yüzde 122 zam yapılarak bin 130 liraya çıkarılmıştı. 27 milyon araçla varın soygunun hesabını siz yapın. Yurttaş arabasının kapısını açıp kontağını çevirmeden zaten MTV ve araç muayene ücretiyle çarpılıyor. Benzin ve mazota gelen zamlara mı yanacak, kasko ve zorunlu trafik sigortasındaki fahiş artışa mı üzülecek, vergilere mi tasalanacak bilemiyor kimse. AKP döneminde soygunun adı yasal zorunluluk oldu ve AKP eliyle bu soygun büyüyor.”

123 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.