Hoşgeldiniz  
ads

Atalay ve Durmuş ÇGC’de

admin | 02 Mayıs 2023 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

1 Mayıs etkinlikleri için Adana’ya gelen Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş; Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti.

ÇGC Kültür ve Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşen ve Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş, TGS Adana Şube Başkanı Salim Büyükkaya ve Türk-İş 4.Bölge Temsilcisi Edip Gülnar’ın da katıldığı ziyarette; Genel Başkan Atalay basın mensuplarının çok zor şartlar altında çalıştıklarını, ekonomik ve özlük haklar konusunda bir çok sorun yaşadıklarını belirterek, basın çalışanlarının yaşam koşullarının iyileştirilmesi için sendikal birlik ve örgütlülüğe önem verdiklerini dile getirdi.

Atalay; yerel ve yaygın basının her geçen gün ayakta kalma mücadelesi verdiğini, çeşitli baskılar ve ekonomik kısıtlamalarla karşı karşıya kaldığını, her geçen gün bir çok köklü yayın kuruluşunun kepenk kapattığını belirterek; mesleki örgütlülüğün önemine dikkat çekti.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir de konuşmasında; basının halkın haber alma ve haber verme hakkını kullandığını, toplumsal gelişmelerin yanı sıra yerelde de halkın sorunlarının yöneticilere aktarılması ve çözümü noktasında katkıda bulunulması gibi bir çok görev ve sorumluluk yüklendiğini belirterek, “Ancak meslektaşlarımız yaşadıkları zorluklara rağmen büyük bir özveriyle görevlerini yerine getirmeye çabalıyor. Ancak mesleki sorunların yanı sıra özlük haklar konusunda da zorlanmaktadırlar. Diğer yandan yazdıkları yazılar, yaptıkları haberler ve yorumlar nedeniyle de bir dizi baskılara maruz kalmaktadırlar. Ekonomik kısıtlamalar da gazetelerin yayın hayatını sürdürmelerine engel olmaktadır. Başta Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Tedbirleri olmak üzere bir çok kısıtlamalarla kamu kurum ve kuruluşlarının ilan-abone ve reklam vermeleri engellenmekte, gazeteler ekonomik baskılarla kuşatılmak istenmektedir. Bu sorunların çözümü noktasında meslek kuruluşlarımız ve meslektaşlarımız güçbirliği yaparak, yasal çerçeve içerisinde kalarak mücadele vermektedir” diye konuştu.

Esendemir, yerel medyanın sorunlarının çözümü, Basın Yasası’nın yerel medya ile ilgili olumsuz maddelerinin çıkarılması için verilen mücadelede; kendilerine verdiği destekten dolayı Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’a teşekkür etti.

165 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.