Hoşgeldiniz  
ads

Ayhan Barut, amme alacaklarında artan faiz oranlarına Meclis’te tepki gösterdi

admin | 16 Kasım 2023 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

“Bu faiz yükünün altından altından kimse kalkamaz”

“Vergi yükü artıyor, borçlar katlanıyor”

“Hani Nas vardı, hani faiz haramdı?”

ANKARA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, kamu alacakları için uygulanan gecikme faizi oranlarındaki fahiş artışı Meclis gündemine taşıdı. Ekonomik krizin yükünü halkın sırtına bindiren AKP iktidarını eleştiren Barut, “Kamu alacaklarına ilişkin gecikme zammı oranı, her ay için ayrı ayrı olmak üzere yüzde 3.5 oldu. Ayrıca Hazine tarafından amme alacaklarında yıllık yüzde 24 olarak uygulanan tecil faizi oranı yüzde 36’ya çıkarıldı. Hani Nas vardı, hani faiz haramdı? Yanlıştan vazgeçin” diye konuştu.

“YANLIŞTA ISRAR SÜRÜYOR”

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda konuşan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Türkiye’de AKP eliyle büyüyen ekonomik krizin faturasının halka çıkarılmasına tepki gösterdi. Yurttaşların borç içinde, açlık ve yoksullukla boğuştuğuna dikkat çeken Barut, artan vergilere ve iğneden ipliğe her şeye yapılan fahiş zamlara sebep olanların yanlışta ısrar ettiğine değindi.

“BU YÜK KALKMAZ”

Ekonomide yangına sebep olanların çözüm üretmeyip halkın sırtındaki vergi yükünü de arttırdığına işaret eden Ayhan Barut, yanlışlardan vazgeçilmesi çağrısı yaparak şunları kaydetti;
“Şimdi de Amme Alacakları İçin Uygulanan Gecikme Zammı Oranının Yeniden Belirlenmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, yayımlandı. Kamu alacaklarına ilişkin gecikme zammı oranı, her ay için ayrı ayrı olmak üzere yüzde 3.5 oldu. Ayrıca Hazine tarafından amme alacaklarında yıllık yüzde 24 olarak uygulanan tecil faizi oranı yüzde 36’ya çıkarıldı. Hani Nas vardı, hani faiz haramdı? Amme alacağından, özel bankalara kadar tüm finans kuruluşlarında akıl almaz faizler var, bilinsin ki bunlar asla ödenemez oranlardır. Bu faiz yükünün altından altından vatandaş, esnaf, iş dünyası kalkamaz. Çünkü böyle bir kazanç yok. Yanlıştan vazgeçin!”

90 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.