Hoşgeldiniz  
ads

Ayhan Barut, imara ve yapılaşmaya açılan tarım alanlarındaki vahim duruma dikkat çekti

admin | 18 Mayıs 2023 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

“Tarım alanlarımızı betona ve ranta kurban ettirmeyeceğiz”

“Ekin değil bina dikildi”

“Tarım alanlarında inşaatlar bitiyor”

ADANA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, imara ve yapılaşmaya açılan tarım alanlarındaki vahim duruma dikkat çekerek, “Tarımsal üretim yapılan alanlarda şimdi ekin yerine bina dikiliyor. Tarlalarda inşaat bitiyor. Tarım alanlarımızı betona ve ranta kurban ettirmeyeceğiz” dedi.

“ÜRETİM VE ÜRETİCİYE DÜŞMANLAR”

Adana’da bir tarafında hala tarımsal üretim yapılan ancak etrafı yüksek katlı inşaatlarla dolan bölgeden seslenen CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, “Üretime düşman gibi davranan AKP iktidarı ve tek adam rejimi izlediği yanlış, neoliberal, uluslararası tekelci politikalar, tarımda ülkemizi net ithalatçı bir hale getirdi. Bunların üretime garezi var, üreticiye düşman gibi davranıyorlar” diye konuştu.

“RANTA, TALANA, BETONA KURBAN ETTİRMEYECEĞİZ”

AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında 41 milyon 196 bin hektar tarım arazisi bulunduğunu bildiren Ayhan Barut, bu sayının 3 milyon 484 bin hektar azalışla 37 milyon 712 bin hektara düştüğüne dikkat çekerek, “AKP döneminde neredeyse 3 Trakya büyüklüğünde tarım alanını kaybettik. Bilinmeli ki 21 yıllık AKP iktidarı döneminde tarım toprakları betona, ranta ve talana kurban edildi. Burada bir tarafta buğday tarlası var, diğer her yerde pıtrak gibi bitmiş beton binalar var. Burası daha önce tarım alanıydı. Bilinmeli ki 13. Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde artık tarım topraklarını ranta, talana, betonlaşmaya kurban ettirmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

163 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.