Hoşgeldiniz  
ads

Ayhan Barut’tan Tahıl Koridoru Anlaşması sonrası tarihi çağrı

admin | 20 Temmuz 2023 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

“Tarım olmadan yaşam olmaz”

“Güvenilir gıda ve gıda egemenliği için üretim şart”

“Buğdayda dışa bağımlılık son bulmalı”

“İthalat yerine üretime destek verilirse tahıl krizi yaşanmaz”

ADANA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Rusya’nın Ukrayna saldırısı sonrasında hayata geçirilen Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekilmesiyle artan ‘gıda krizi’ riskine karşı Türkiye’nin acilen tarımsal üretim ve çiftçiler için seferberlik başlatmasını istedi. Türkiye’nin son 20 yılda dışarıdan 90 milyon tona yakın buğday ithal ederek 25 milyar dolar para ödediğini vurgulayan Barut, “Rusya’nın Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekilmesi tüm dünyada gıda krizi riskini yeniden gündeme getirdi. Halkımızın güvenli gıdaya erişimi ve ülkemizin gıda egemenliği için tarımsal üretim şart. Buğday başta olmak üzere tarımda kendi kendimize yeterliliğimizin sağlanması amacıyla seferber olmalıyız. İthalat yerine üretime destek verilirse tahıl krizi yaşanmaz” dedi.

“SORUN YAŞAMAMAK İÇİN DESTEK VERİN”

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının ardından tüm dünyada çok ciddi sorunların yaşandığını anımsatan Ayhan Barut, “Rusya’nın tahıl ambarı olarak bilinen Ukrayna’ya yönelik saldırısı sonrasında dünya genelinde öncelikle gıda krizine yönelik endişeler baş gösterdi. Bu riskler artarak sürüyor. Özellikle Tahıl Koridoru Anlaşması’nın Rusya tarafından iptali sorunları daha da büyütecek gibi görünüyor. Türkiye açısından da bu riskler fazlasıyla büyük. Derhal bu çıkmazdan kurtulmalıyız. Bunun yolu da ciddi bir tarımsal üretim planlaması, üretim ve çiftçinin desteklenmesinden geçiyor” diye konuştu.

“RİSK BÜYÜK, ÖNLEM ŞART”

Tarımın stratejik öneminden söz ederek tarımsal üretim olmadan yaşamın sürdürülemeyeceğine işaret eden Ayhan Barut, şunları kaydetti:
“Ülkelerin gıda egemenliği aynı ulusal egemenlik kadar çok önem taşımaktadır. Halkımızın güvenli gıdaya erişimi, ülkemizin gıda egemenliğinin mutlak suretle sağlanması için derhal adım atmamız gerekiyor. Birinci şart tarımda kendi kendine yeterliliğini sağlamış bir Türkiye hedefiyle çalışmaktır. AKP iktidarı ise ne yazık ki tarımsal üretime ve üreticiye destek vermek yerine ithalat aşkıyla yoluna devam ediyor. Şimdi Rusya, tahıl anlaşmasından vazgeçti. Yani para olsa bile buğday alamayabilirsiniz. Riskin ne kadar büyük olduğu anlaşılmıyor mu? İktidar ithalat sevdasından vazgeçmeli. AKP iktidarı son 20 yılda 90 milyon tona yakın buğday ithal ederek 25 milyar dolardan fazla parayı yabancı ülkelere aktardı. Oysa 2002 yılında AKP iktidara geldiğinde buğday ithalatı için yalnızca 150 milyon dolar ödeniyordu. 2004 yılında Türkiye’de 93 milyon dekarda üretilen buğdayın miktarı 68 milyon dekara kadar düştü. Niye? Çünkü ürettiğinden kazanmayan ve desteklenmeyen çiftçi tarımdan uzaklaştı. Gelin ülkemizin geleceği, halkımızın refahı için tarımı ve üreticiyi destekleyin.”

151 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.