Hoşgeldiniz  
ads

Bu Sorun Kadınları Daha Çok Etkiliyor !

admin | 29 Kasım 2023 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+


Uzman Psikolog Kaan Üç yıldız konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Kişilerin yaşamlarını olumsuz etkileyen, tehlikede bırakan, kötü olaylar travma olarak belirtilir. Trafik kazaları, afetler, ölüme neden olan rahatsızlıklar, savaşlar travmatik durumlar için gösterilen örneklerdendir. Travmanın ardından kişilerde travma sonrası stres bozukluğu görülebilmektedir. Kadınlar travmatik olaylara çok daha fazla maruz kalır, bu yüzden kadınlarda yoğun olarak travma sonrası stres bozukluğu meydana gelir.
Travma sonrası stres bozukluğu, travmatik bir durum ardından her yaşta ortaya çıkabilir ve çoğu kez aylarca sürebilir. Sıklıkla belirtiler ilk aylarda ortaya çıkar. İşte, ilişkilerde, sağlıkta ve günlük aktivitelerden alınan keyifte yani kısacası kişinin tüm hayatında olumsuzluklara neden olabilme riskini artırmaktadır.Birçok kişi, travmatik bir olaydan kurtulduktan sonra ilk aşamada korku, kaygı, öfke ve suçluluk gibi semptomlar gösterebilir. Bunların hemen hemen hepsi sıklıkla verilen tepkilerdir. Travma sonrası stres bozukluğu belirtileri ve yoğunluğu zaman içinde değişebilir. Birey sıklıkla daha stresli olduğunda veya neler yaşadığını hatırladığı öğeler ile karşılaştığında daha yoğun ve fazla travma sonrası stres bozukluğu belirtileri gösterebilir. 
Travmatik bir olay hakkında bir aydan daha uzun süreli rahatsız edici düşünceleri ve hisleri olan kişiler, özellikle şiddetli belirtiler ve hayatını kontrol altına almakta güçlük çeken kişiler mutlaka bir destek almaları gerekmektedir. Kişi kendisini destekleyen bireyler, aile üyeleri, arkadaşları veya kendisine iyi gelen  bir uğraş ile zaman geçirmelidir. Durum hakkında sıklıkla konuşmadan, sevdikleri ile vakit geçirerek, keyif aldığı bir uğraş, hobi edinerek ve benzer durumları yaşamış kişiler ile yaşamış olduğu olumsuz deneyim hakkında konuşmak rahatlatıcı olabilir. 
Uzman Psikolog Kaan Üçyıldız,” Kişi kendisine mümkün oldukça iyi bakmalı, yeterli dinlenme zamanı yaratmalı, yeme ve uyku düzeni oluşturmalı, aynı zamanda egzersiz yaparak ruhunu ve bedenini dinlendirmelidir. Endişe hisseden bireyler yeniden kendilerini iyileştirmeye odaklanmak için yürüyüş yapabilir veya hobilerden faydalanabilir. Kişi yaşadığı bu süreçte ne hissetiğini anlayabilen, ona destek olduğunu gösterebilen kişilere de ihtiyaç duyabilmektedir.” dedi.

85 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.