Hoşgeldiniz  
ads

BÜYÜYÜNCE NE OLACAKSIN?

Selin Zeynep Yıldız | 29 Nisan 2019 | Alt Manşet, Eğitim, Foto Galeri, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Manşet, Sağlık, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler


Selin Zeynep Yıldız
psk.selinyalcin@gmail.com


Bireyin; çeşitli meslekler arasından kendine uygun olduğunu düşündüğü mesleği, çeşitli yönleriyle değerlendirip yönelmesini meslek seçimi olarak adlandırıyoruz.
Peki, yaklaşık lise yıllarında tam olarak şekillenen meslek seçiminin okul öncesi dönemle ilgisi nedir?
Okul öncesi dönem; çocuğun ebeveyninden ilk defa ayrılarak dış dünyaya açıldığı, sosyalleşme süreciyle kendine yönelik farkındalıkların geliştiği bir dönemin başlangıcıdır. Çocuğun, sosyal çevresindeki yakın insanların farklı uğraşları olduğunu fark etmesi, meslek bilincinin oluşmaya başladığının bir göstergesidir. Bu süreçte çocuğu doğru ve yaşına uygun şekilde bilgilendirmek ebeveyni ve öğretmenlerine düşen bir görevdir. Örneğin; çocuğun doktor olması için eğitimi sırasında kadavra ile çalışması gerektiğini öğrenmesi, onun bu meslekle ilgili korkularının oluşmasına sebep olabilir. Bu, yaşa uygun bilgilendirme kıstasını ihlal edebilmektedir.
‘Büyüyünce ne olacaksın?’ sorusu yetişkinler tarafından küçük çocuklara sıklıkla yöneltilebilmektedir. Çocukların ise bir gün itfaiyeci, bir gün doktor ya da bir gün ressam olmak istemesine şaşılmaması gerekir Çünkü onlar bu yaşta tüm meslekleri tanımaya açık ve hepsini de deneyimleme hevesi içerisinde olabilirler. Bu gibi durumlarda onların hevesini kırıcı cümlelerden kaçınmalı, sizler de onun heyecanına ortak olup o meslek hakkında sohbet etmelisiniz.
Okul öncesi ve ilkokul belirli bir mesleğe yönlendirmek için erken bir dönemdir. Fakat ebeveyni olarak, çocuğunuzun önündeki bu uzun süreçte ilgilerini, yeteneklerini ve sosyal ortamlardaki davranışlarını gözlemleyerek onun ileriki yaşamında bu seçimi yaparken yardımcısı olabilirsiniz.
Ayrıca çocuğunuzun ilgi duyduğu mesleği birlikte araştırabilir, bu mesleğe sahip insanlarla tanışmasını sağlayabilirsiniz. Bu süreçte; halk arasında yaygınlaşmış olan kalıp cümlelerden de kaçınmayı unutmamalısınız. Örneğin; mühendislik mesleği kızlara göre değildir, psikologlar deli doktorudur gibi
Çocukların merak ettiği mesleği tanıması, onunla ilgili yapmak istediklerini göstermesini sağlamak amacıyla farklı meslek gruplarına ait simgeleştirilmiş oyuncakları alabilirsiniz. Bu sayede oyuncaklarla oyun kurarken farklı rol modellerine bürünebilir ve mesleği tanıması kolaylaşabilir.

PSİKOLOG
Selin Zeynep YILDIZ
psk.seliny

30512 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.