Hoşgeldiniz  
ads

“Çiftçi traktörünü bile çalıştıramaz”

admin | 18 Temmuz 2023 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Ayhan Barut, fahiş zamlanan mazot fiyatlarına isyan eden çiftçilerin feryadını haykırdı

“Traktörle tarla sürmeyi bırakın, kontağını bile çeviremiyoruz”

“Mazotta yıllık destek 12 milyar, bir gecede gelen vergi yükü 18 milyar lira”

“İki sene önce 700 liraya dolan depo, şimdi 3500 liraya doluyor”

Mazotta 5 katlık fiyat artışına isyan ettiler

ADANA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, son olarak ÖTV düzenlemesiyle 35 liraya ulaşan mazot fiyatlarına isyan eden çiftçilerin feryadına kulak verdi. “Artık değil tarlaya gidip sürmek, traktörün kontağını çeviremiyoruz” diyen çiftçilerle buluşan Barut, “Mazot desteği olarak çiftçilere yılda toplam 12 milyar lira ödeniyor. Oysa bir gecede mazotla ilgili yaklaşık 18 milyar liralık vergi yükü getirerek çiftçinin belini kırdılar. Derhal zamları ve vergileri geri alın” dedi.

“AYNI DEPODA 5 KATLIK FİYAT ARTIŞI VAR”

Çukurova’da çiftçilerin mazot isyanına kulak veren Ayhan Barut, “Fedakar, elleri nasırlı çiftçimiz her türlü zorluğa ve tüm olumsuz koşullara rağmen fedakarca üretmeye çalışıyor ama AKP iktidarı ise maalesef çiftçileri ürettirmez hale getirdi. Çiftçiler çok büyük sorunlarla uğraşıyor, sıkıntı çekiyor, perişan halde. Bundan 2 yıl önce, sene 2021 iken mazotun litresi 7 liraydı. Çeşidine göre değişiyor ama bir traktörün mazot deposi 80 ile 100 litre arasında olabiliyor. Yani iki sene önce bir traktörün deposu 700 liralık mazotla dolarken şimdi aynı depo 3 bin 500 lira ile dolabiliyor. İki senede, çiftçinin en temel girdisi olan mazota tam 5 kat zam geldi. Allah’tan korkun, kuldan utanın!” diye konuştu.

“ZAMLAR GERİ ALINSIN”

Tarımsal üretimde yaşanan sorunlara dikkat çekerek çözüm isteyen Barut, “Çiftçileri bitirmeye yeminli misiniz? Tarımsal üretimde çiftçimiz yılda toplam 3.5 milyar litre mazot kullanıyor. Bakanlık tarafından mazot desteği olarak, mazot desteği olarak çiftçilere yılda toplam 12 milyar lira ödeniyor. Oysa bir gecede mazotla ilgili yaklaşık 18 milyar liralık vergi yükü getirerek çiftçinin belini kırdılar. Çiftçi ne yapacağını bilemez durumda, ne yapacağını kara kara düşünüyor. Tarıma ve üretime destek verin, zamları ve vergileri geri alın” şeklinde konuştu.

“KONTAĞINI BİLE ÇEVİREMEYİZ”

Adana’nın Karataş İlçesi’ne bağlı Helvacı Köyü’nde çiftçilik yapan Ahmet Ok ise, “Bu şartlar altında çiftçilik yapacak durumda değiliz. Traktörü tarlaya götürüp orayı sürmem lazım ama mazot 35 lira oldu. Artık değil tarlaya gidip sürmek, artık traktörün kontağını çeviremiyoruz. Bu fahiş zamlardan sonra artık ne çiftçilik yapacağız, ne tarla ekebileceğiz. Artık çiftçiliği bırakacağız” diye isyan etti.

120 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.