Hoşgeldiniz  
ads

CİLT KIRIŞIKLIKLARI HASTALIKLARIN SEBEBİ OLABİLİR !

admin | 09 Aralık 2023 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Cilt kırışıklıkları ve cilt sağlığı ile hastalıklar arasında bir ilişki olabilir. Yıpranmış veya sağlıksız bir cilt, Parkinson’dan tip 2 diyabete kadar yaşa bağlı neredeyse her hastalık için önemli bir risk faktörü olarak ortaya çıkabilir. Op.Dr.Leyla Arvas konu hakkında bilgiler verdi.Cilt, genel sağlık durumunu yansıtan bir gösterge olabilir. Bir kişinin yaşını ölçmenin iki temel yolu vardır: kronolojik yaş ve biyolojik yaş. Kronolojik yaş, kişinin doğum tarihine dayalıdır; ancak biyolojik yaş, vücuttaki organların ve hücrelerin yaşlanma hızını yansıtır ve farklı insanlar arasında büyük farklılıklar gösterebilir.
Yıllar geçtikçe, ciltte pigment ve kollajen üreten hücreler yaşlanır veya ölür, bu da cildin daha ince, eşitsiz tonlu ve elastikiyetini kaybetmesine neden olur. Ancak çevresel faktörler, özellikle UV ışığı, cilt yaşlanmasının %80’inden fazlasından sorumlu olabilir. Bununla birlikte, yaşla birlikte ciltte kimyasal değişiklikler de meydana gelir ve genel sağlık üzerinde derin etkilere sahip olabilir.
Plastik,Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahı Op.Dr. Leyla Arvas, ciltteki kimyasal değişikliklerin mekanizmasını şu şekilde açıklıyor: ” Genç ve sağlıklı bir insanda, bağışıklık sistemi düzenli bir şekilde hasarı onarmak, enfeksiyonları uzaklaştırmak ve sağlığı korumak için çalışır. Ancak yaşla birlikte veya sağlık sorunlarıyla birlikte, bu inflamatuar tepkiler belirli bir kritik eşiği aşabilir ve sağlıklı hücreleri yok eden ve zarar veren güçlü kimyasal maddelerin salınmasına yol açabilir. Cilt, bu noktada devreye girer ve son araştırmalar, kırışık, hastalıklı veya hasarlı cildin bu inflamatuar sistemin bir parçası haline geldiğini ve daha fazla hasara ve iltihaplanmaya neden olan kimyasal maddeleri salgıladığını göstermektedir. Bu kimyasallar, ciltteki kollajen ve elastini bozarak cildin daha fazla incelmesine, kırışıklıklara ve elastikiyet kaybına neden olabilir. Ayrıca, cildin bariyerini bozarak su kaybını artırabilir ve stres faktörlerine karşı daha duyarlı hale getirebilir.”dedi.
Bununla birlikte, cilt sadece estetik bir öneme sahip değildir. Ciltten salınan kimyasallar, kan dolaşımına karışarak diğer dokulara zarar verebilir. Ortaya çıkan sistemik inflamasyon, ciltteki kimyasalların kalp, beyin ve diğer organlara zarar verebileceği tamamen farklı organlara ulaşabilir.
Sonuç olarak, cilt sağlığı ve hastalıklar arasında bir ilişki olabilir. Yıpranmış veya sağlıksız cilt, çeşitli hastalıkların riskini artırabilir. Ancak cildinizi korumak ve sağlığını iyileştirmek için önlemler alabilirsiniz. Op.Dr. Leyla Arvas, güneşten korunma ve nemlendirme gibi basit önlemlerin cilt sağlığını korumak için önemli olduğunu belirtiyor. Cildinizin vücudun geri kalanına nasıl etki edebileceğini göz önünde bulundurarak, cildinizi korumanın genel sağlığınıza olumlu katkılar sağlayabileceğini unutmayın.

183 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.