Hoşgeldiniz  
ads

Ecz. Yalbuzdağ, “İlacın ucuz ve bulunabilir olması için Ankara’da miting yapacağız”

admin | 24 Kasım 2022 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

ECZACILAR 27 KASIM 2022’DE ANKARA’DA MİTİNG YAPACAK

Adana Eczacı Odası (ADEO) Başkanı Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ, İlaçların bulunmaması ve eczacılıkta yaşanan hak kayıplarının dayanılmaz noktaya ulaştığını söyleyerek “Halkımız ilaca ucuz olarak ulaşabilmesi ve eczanelerin kapanmaması için 27 Kasım 2022’de Ankara’da düzenleyeceğimiz mitingimize meslektaşlarımızı, eczane teknisyenlerimizi ve tüm halkımızı bekliyoruz.” dedi.

‘İLAÇ YOK’LARININ SORUMLUSU ECZACI DEĞİLDİR

‘İlaç yok’larının sorumlusunun eczacı olmadığını belirten Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ, yönetim kurulu adına yaptığı açıklamada “İlaç fiyat farklarının sorumlusu da eczacılar değildir. Eczanelerde bulunmayan her ilaçta, fark çıkaran her ilaçta eczacılar hastalarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu durumun sorumlusu biz değilken, bizim sorumlu tutulmamız kabul edilemez.”  dedi.

HALKIN İLACINDAN TASARRUF OLMAZ

Döviz karşısında ana sermayelerinin de eriyip, gittiğini ifade eden Başkan Ecz. Yalbuzdağ, “Bu dönemsel Avro Değerlendirmesi ve bu İlaç Fiyat Kararnamesi artık işlemez hale gelmiştir, acilen müdahale edilmesi  gerekmektedir.  İlaç, eczanede değer kazanır, eczacının bilgisi ve emeği ile değer kazanır. İlaç, değersiz hale getirilerek, eczacının emeği ve bilgisi de değersiz hale getirilmeye çalışılmaktadır. Meslekte karşı karşıya kaldığımız sorunlar katlanılamaz bir boyuta ulaşmıştır. Eczacılar bir kredi borcunu bir başka kredi borcuyla ödemeye çalışmaktadır. İlaç Fiyat Kararnamesi düzeltilmek zorundadır.  9 Temmuz’da ve 12 Ekim’de yapılan değişiklikler taleplerimizi karşılamaktan uzaktır. Sağlıkta tasarruf olmayacağını bir kez daha haykırıyoruz. Halkın sağlığından, halkın ilacından tasarruf olmaz. Halkın sağlığı ile oynamayın!”

27 KASIM 2022 PAZAR GÜNÜ ANKARA’DA YAPACAĞIMIZ MİTİNGE BEKLİYORUZ

Eczacılıkta yaşanan hak kayıplarının artık dayanılmaz noktaya ulaştığının altını çizen Başkan Ecz. Yalbuzdağ, “Sağlık Bakanlığı tarafından 12 Ağustos tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan ve kamuda görev yapan sağlık çalışanlarının özlük haklarındaki usul ve esasları belirleyen “Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği”nin yarattığı hak kaybı, kamu eczacılarımız nezdinde halen devam etmektedir. Yönetmelikte yapılacağı belirtilen son değişiklik, stratejik personel olarak görev yapan kamudaki meslektaşlarımızın mağduriyetini gidermekten çok uzaktır. Emekli kamu eczacılarımızın uğradığı hak kayıplarının acilen giderilmesi için gereken mevzuat değişikliği ivedilikle yapılmalıdır. Adana Eczacı Odası olarak meslektaşlarımızı, eczane teknisyenlerimizi ve halkımızı 27 Kasım 2022 Pazar günü Ankara’da yapılacak mitinge çağırıyor ve sorunlarımızı yüksek bir sesle haykırmalıyız”

ECZANELERİ TAM GÜN KAPATMA KAPIDA

Başkan Ecz. Yalbuzdağ, “Eczacılığın var olma savaşında hepimiz tek bir yürek olarak, sel gibi akarak Ankara’da yüksek sesle haksızlıklara dur demeliyiz. Duymayan kulakların duymasını, görmeyen gözlerin görmesini sağlamak zorundayız. Onun için ‘şimdilik’ diyerek açığız diyoruz. Çünkü yarın ne olacağını biz de bilmiyoruz. Büyük Eczacı Mitingi sonrası taleplerimize karşılık bulamadığımız takdirde tam gün eczane kapatma eylemimiz olacak. Şimdi zaman, hak arama zamanı! Şimdi zaman, sesimizi duymayanlara duyurma zamanı. Şimdi zaman, tüm yaşanan haksızlıklara DUR DEME zamanı! İlaç yokluklarına, ilaç fiyat farklarına, kontrolsüz açılan fakültelere, eczanelerdeki ekonomik çıkmaza, kamu eczacılarının hak kayıplarına, eczacıların yok sayılmasına, eczacılık mesleğinin değersizleştirilmesine 27 Kasım Pazar günü Ankara’da hep birlikte DUR DİYECEĞİZ!” diye konuştu.

164 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.