Hoşgeldiniz  
ads

‘Ekmekte zam yolda, açlık kapıda”

admin | 13 Haziran 2023 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Ayhan Barut’tan ‘ekmek’ çağrısı

“Ekmeğe yüzde 50 zam geliyor”

“Halkın cebinden parasını, sofrasından ekmeğini çaldılar”

ADANA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) un fabrikalarına yaptığı sübvansiyonlu buğday satışını durdurması üzerine ekmeğe yüzde 50 zam geleceğini söyledi. AKP iktidarının yanlış üretim ve ekonomi politikaları nedeniyle enflasyon canavarının hortladığını, zamların sağanak gibi yağdığını belirten Barut, “Halkın cebinden parasını, sofrasından ekmeğini çaldılar. Paramızın değeri erirken, cebindeki parası pul olmuş, gelirleri kuşa dönmüşken ekmek alamaz hale getirdiler” dedi.

“EKMEĞE ZAM KAÇINILMAZ”

Uzun süredir ekmek fiyatlarına zam yapılmaması için TMO tarafından un fabrikalarına yapılan ucuz buğday satışının durdurulduğunu aktaran Ayhan Barut, TMO Haziran ayında ekmeklik buğday satış esaslarını yayınlamadığına dikkat çekti. Bu nedenle un fabrikalarına 340 liraya sübvansiyonlu verilen un fiyatının 600 liraya dayandığını anımsatan Barut, “Artan enflasyon, döviz kurundaki artış, bunlardan kaynaklı elektrikten suya, mayadan tuza her şeye gelen fahiş zamları da ekleyince ekmek fiyatlarına yüzde 50 oranında zam neredeyse kaçınılmaz hale geldi” diye konuştu.

“HALKIMIZ EKMEĞİ DE ALAMAZ HALDE”

Buğday üreticisinin maliyetin altında fiyatla ürününü satmak zorunda kaldığını, esnafın vergi ve kirasını ödeyemez hale getirildiğini, yurttaşların ise açlık ve yoksulluğa mahkum edildiğini ifade eden Ayhan Barut, şunları kaydetti:
“Üreten, üretene destek veren bir Türkiye yerine, ithal eden, üretime köstek olan bir anlayışın sonucunda toplumun tüm kesimleri perişan edildi. Ülke tarımı göz göre göre batırılıyor. Çiftçi tarımdan uzaklaşıyor. Esnaf bitmiş, yurttaşın ocağı sönmüş durumda. Yanlış ekonomi politikalarının bedelini tüm toplumumuz ödüyor. Ülke ekonomisinde büyük bir yangın var, insanlarımızın feryadını duyan yok! Halkımızı bir ekmeğe muhtaç edip, fahiş zamlarla onu da alamaz hale getirenlerin utanması yok.” 

139 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.