Hoşgeldiniz  
ads

Esendemir; “Kuşatma Altında boğuluyoruz”

admin | 23 Temmuz 2023 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Başkan Vekili Cafer Esendemir, dövizin yanı sıra personel ve matbaa maliyetlerinin de artmasıyla ekonomik kuşatma altında boğulan gazetecilerin, bir de siyasetçilerin kişisel kapris ve yersiz sansürlerine karşı yaşam mücadelesi verdiğini söyledi.

24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü dolayısıyla ÇGC Yönetim Kurulu adına açıklamalarda bulunan Esendemir, “Türkiye büyük bir demokrasi mücadelesi vererek önemli bir cumhurbaşkanlığı seçimi gerçekleştirdi. Seçimin hemen ardından bazı medya kuruluşlarına reklam ambargosu, resmi ilanları kesme, program durdurma ve hatta ekran karartma cezalarının uygulanması bu demokrasi anlayışına gölge düşürdü. Sektörün sansürle baskı altına alınması ve tek elden kontrol edilmesi girişimleri basın özgürlüğünün doğasına aykırıdır. Bu yüzden 24 Temmuz’lar bayram değil, direniş günleri haline gelmiştir.” dedi.

Geçmişten günümüze yasama, yürütme ve yargının yanında kamu adına denetim görevini yapan basının ‘dördüncü kuvvet’ olduğunu ifade eden Esendemir, eline geçirdiği kamu gücünü basın özgürlüğünü yok etmek adına hoyratça kullananların yarın bu özgürlüğe ihtiyaç duyacaklarını unutmamaları gerektiğini vurguladı.

Cafer Esendemir şunları söyledi; “Kamu gücü kullanılarak habere ulaşımın engellenmesi, aynı zamanda halkın haber alma özgürlüğünün de kısıtlanmasıdır. Bu yüzden; Türkiye’nin de çağdaş ülkelerdeki gibi ifade ve basın özgürlüğünün evrensel standartlara ulaştığı günleri görmesini diliyoruz. Büyük bir ekonomik girdabın içinde kıvranan basın sektörünün bu girdaptan çıkması adına kalıcı ve ciddi önlemler alınmasını arzuluyoruz. Unutulmamalıdır ki; basını ekonomik ve siyasi sansürle kuşatılan milletler, prangaların gölgesinde yaşarlar.”

128 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.