Hoşgeldiniz  
ads

Hekimler Bir Gün İş Bıraktı. Vatandaş Hastaneye Gitmedi

admin | 15 Aralık 2021 | Alt Manşet, Gündem, Manşet, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Türk Tabipleri Birliği (TTB)’nin aldığı karar gereği tüm Türkiye’de doktorlar bir gün hasta bakmayarak, iş bıraktı. Adana Şehir Hastanesi önünde toplanan hekim ve sağlık çalışanları adına konuşan Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, yetkililere seslenerek “Halka bizi hedef göstermekten ve sağlık çalışanları arasındaki iç barışı bozmaktan uzak durun” dedi.

OYALAMA DEĞİL HAKKIMIZI İSTİYORUZ

Türk Tabipleri Birliği (TTB) 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, Adana Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyeleri, SES, Genel Sağlık İş, Adana AHED, STK ve meslek örgütü başkan ile üyelerinin de katıldığı açıklamada iktidara ve Sağlık Bakanlığına kırgın olduklarını ve haklarını istemek için toplandıklarını söyleyen Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “Bizler mesleğini onur ve şerefi ile yapmaya çalışan hekimler olarak bu kez de grev ile uyarılarımızı yapıyoruz. Bizler mesleğimizi onurlu bir şekilde ve hak ettiklerimizi alarak yapmak isteyenleriz. Bizler ekip arkadaşlarımızla mesleğe başladığımız günden bu yana canını dişine takarak halkı ve ülkesi için çalışan hekimleriz. Bizlere canını çekinmeden emanet eden Mustafa Kemal Atatürk’ün hekimleriyiz. Bizleri üzdünüz, bizleri kırdınız.”

DAYANILMAZ NOKTAYA GELDİK

“Aylardır “Emek Bizim, Söz Bizim” diyerek başlattığımız mücadele programında çöken sağlık sisteminin sonuçlarını aydın sorumluluğu ile sizlere göstermeye çalıştık. Kamudan istifaları, yurtdışına göçleri, şiddet sayılarını ve bu işin böyle gidemeyeceğini göstermeye çalıştık. Çalışma ortamlarımızın güvensizliği ve artık dayanılmaz noktaya gelen özlük haklarımızın kaybı nedeniyle 18 bin hekim istifa yolunu seçmiştir. Bu ülkeden her ay yetişmiş 100 hekim başka ülkelere göç ediyor. Bu hekimler kendi ülkesini ve halkını bırakıp yabancı ülkelerde çalışmayı göze almaktadırlar. Genç hekim kardeşlerimizi bu ülkeye inancını kaybedip göç eder noktaya getirme utancı size aittir. Bu ülkenin hekim ve sağlık çalışanlarını maaşlarıyla geçinemez duruma getirdiniz. Buradan genç kardeşlerimize çağrımız her şeye karşın ülkede kalınız ve daha iyi sağlık sistemini için mücadeleye devam ediniz diyoruz. Bu ülkede hekim büyüklerimiz emekli olamamaktadır. Çünkü emekli maaşlarıyla geçinememektedir. Yıllarını bu ülkeye vermiş büyüklerimize mezarda emekliliği hak gördünüz.”

200’Ü HEKİM 524 SAĞLIK ÇALIŞANI KAYBEDİLDİ

“İki yıldır canla, başla pandemi ile mücadele ediyoruz. 200’ü hekim olmak üzere 524 sağlık çalışanı kardeşimizi kaybettik. Tüm bu sürede bile doğru olmadığı halde tavandan performans verdik demelerinizden biz utandık. En son isteklerimizi karşılamasa da hekim maaşlarında ve özlük haklarında düzenleme isteklerinizi iyi niyetle karşıladık. Komisyondan meclisteki tüm partilerin desteğiyle geçmesi ise bizi umutlandırdı. Eksikti, gedikti, ekip arkadaşlarımız düşünülmemişti ama yine de düzeltilerek yasalaşır umudu taşıdık. Genç hekim kardeşlerimize bir şeyler düzelecek inancınızı koruyun, kötümser olmayın dedik. Sizler ne yaptınız? Diğer sağlık çalışanlarını bahane ederek bir gecede komisyondan geçirdiğiniz kararları bile geri çektiniz. Hatanızdan dönün ve komisyondan geçirdiğiniz yasa önerilerinizi daha da iyileştirerek acilen yeniden getirin ve yasalaştırın. Bu ülkenin hekimlerinin ve sağlık çalışanlarının beklentisi budur. Halka bizi hedef göstermekten ve sağlık çalışanları arasındaki iç barışı bozmaktan uzak durun. Öncelikle hekim ve sağlık emekçilerinin maaşlarında emekliliğe de yansıyacak iyileştirmeyi bir an önce yapınız. 3600 ve 7200 ek gösterge derhal getiriniz. Göreve başladığımız günden bu yana her yıla 120 gün yıpranma payını yasaya koyunuz. Güvenli, sağlıklı çalışma alanları ve etkin bir sağlıkta şiddet yasasını tekrar düzenleyin. Asistan hekimlerin nöbet ertesi izinlerinin ücretli olarak kullanılmasını sağlayın.

Aile hekimliğindeki ceza yönetmeliğini derhal çekin. Covid19’ un illiyet bağı aranmaksızın meslek hastalığı kabul edilmesini sağlayınız. Buradan sizlere sözümüz halkına hizmet aşkı ile dolu hekim ve sağlık çalışanlarını daha fazla üzmeyin, kırmayın.” diye konuştu.

Açıklama sonrası poliklinikleri gezen Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş ve TTB 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, bir günlük iş bırakma grevini destekleyerek hastanelere gelmeyen vatandaşlara teşekkürlerini iletti.

277 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.