Hoşgeldiniz  
ads

Hollanda’da ‘Türk Sağlık Fuarı’ fiyaskosu!

admin | 12 Haziran 2022 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Hollanda’nın Amsterdam şehrinde düzenlenen ve yaklaşık 1 milyon Euro harcandığı savunulan “Türk Sağlık Fuarı”nın hayal kırıklığıyla sonuçlandığı vurgulanıyor


“1 milyon Euro çöpe mi atıldı?”

ANKARA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye’deki sağlık sistemini çıkmaza sürükleyen hükümetin, dünyanın en iyi sağlık sistemlerinden birini uyguladığı bilinen Hollanda’da gerçekleştirdiği “Sağlık Fuarı”nda tam bir fiyasko yaşadığını vurguladı.

Hollanda’nın Amsterdam şehrinde düzenlenen ve Türk sağlık sektörünün temsilcilerinin katıldığı ‘Türk Sağlık Turizmi Fuarı’nın çeşitli olumsuzlukları beraberinde getirdiğini kaydeden Dr. Şevkin, konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.

Sektör temsilcilerinin fuara vaat edilen sayıda ziyaretçinin gelmemesi nedeniyle adeta isyan ettiğini kaydeden Dr. Şevkin, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle meclise soru önergesi sundu.

Türk ve Hollanda medyasını harekete dahi geçiremeyen organizasyon nedeniyle Türkiye’nin kasasından yaklaşık 1 Milyon Euro’nun adeta çöpe atıldığının öne sürüldüğünü kaydeden Dr. Şevkin, Hollanda Lahey Büyükelçiliği Basın Müşavirliği tarafından medyaya gönderilen bir bildiride, fuar ziyaretçisi kategorisinde ana hedef kitlenin Hollanda’da yaşayan 500 bin kişinin üzerindeki Türk kökenli nüfus olduğunun belirtildiğini ancak iki günlük fuara toplamda 800 civarında ziyaretçinin katıldığının anlaşıldığını vurguladı.
AKILLARA TAKILANLAR…

Fuar alanı olarak bir otel salonunun seçilmesi başta olmak üzere, giriş belgelerinde Türkiye’ye ait fuar olduğuna dair bir ibare bulunmaması, 56 Türk firmasının katıldığı, 20-21 Mayıs 2022 günlerinde (2 gün) düzenlenen fuar süresince toplamda 700-800 kişinin fuarı ziyaret etmesinin Türkiye açısından son derece olumsuz bir durum oluşturduğunu dile getiren Dr. Şevkin, “Fuarın katılımcı firmaları hayal kırıklığı içinde Türkiye’ye dönmüş, firma yöneticileri; hem kendilerinin hem de devletin sunduğu maddi katkının bir anlamda çöpe atıldığını vurgulamış, haklı olarak fuara katılımcı çekilememesinin nedenlerini sorgulamıştır” dedi.

CHP’li Dr. Müzeyyen Şevkin, bu kapsamda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak yanıtlandırılması istemiyle meclise sunduğu önergede şu sorulara yanıt arıyor:

1-    Dünyanın en iyi sağlık sistemini uyguladığı bilinen Hollanda’da Türkiye’nin sağlıkla ilgili fuar düzenlemesinin amacı nedir?

2-    20-21 Mayıs 2022 günleri arasında düzenlenen fuar sonunda Türkiye ve Türk sağlık sektörü adına ne gibi kazanımlar elde edilmiştir?

3-    Fuar organizasyonuna tam olarak ne kadar para harcanmıştır?

4-    Organizasyona katılan firmalar ve kişiler hangi kriterlere göre belirlenmiştir?

5-    Hollanda’da gerçekleşmesine rağmen fuar organizasyonuna Hollandalılar neden ilgi göstermemiştir?

6-    Fuarda Türk vatandaşlarımız dışında yabancı ülkelerden katılımcı olmuş mudur?

659 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.