Hoşgeldiniz  
ads

İŞ DÜNYASI SEÇİME KİLİTLENDİ

admin | 25 Mayıs 2023 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

ADANA TİCARET ODASI MECLİS BAŞKANI ACI:

“HERKESİN AKLINDAKİ TEK SORU – SEÇİMDEN SONRA EKONOMİ NASIL ŞEKİLLENECEK-”

“KREDİYE ERİŞİM ZORLAŞTI, ÇEK, SENETLE TİCARET DEVRİ KAPANDI, NAKİT PARASI OLMAYAN TİCARET YAPAMAZ DURUMA GELDİ”

“SEÇİMİ KİM KAZANIRSA KAZANSIN BEKLENTİMİZ GÜVEN ORTAMI VE EKONOMİK İSTİKRAR”

ADANA/ Adana Ticaret Odası (ATO) Meclis Başkanı İsmail Acı, ATO 8. Olağan Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, piyasaların önce 14 Mayıs, ardından da 28 Mayıs Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimine kilitlendiğini, seçim sonrasına ilişkin en önemli beklentilerinin kim kazanırsa kazansın “güven ortamı ve ekonomik istikrar” olduğunu bildirdi.

Acı, seçim sonrası ekonominin nasıl şekilleneceğine ilişkin beklentilerini aktardığı açıklamasında, son üç yıldan beri önce pandemi, sonrasında Rusya Ukrayna savaşı ve son olarak yüzyılın afeti deprem ve bazı kentlerde yaşanan sel felaketleri neden oldukları üretim ve işgücü kayıplarıyla ekonomiyi sekteye uğratırken, girilen seçim sürecinin bu kez piyasalarda durgunluğa yol açtığını ifade etti.

Şu anda sokaktaki vatandaştan iş dünyası temsilcilerine kadar herkesin aklındaki tek sorunun seçimden sonra ekonominin nasıl şekilleneceği olduğunu belirten ATO Meclis Başkanı Acı, bu kaygının ticareti de sekteye uğrattığına dikkati çekti.

İsmail Acı, “krediye erişimin zorlaştığını, birçok bankanın kredi vermeyi durdurulduğunu, piyasalarda çek senetle ticaret devrinin kapandığını, nakit parası olmayanların ticaret yapamaz duruma geldiğini” belirterek, şunları söyledi:

“Seçimden sonra ekonominin nasıl şekilleneceği konusunda kaygılar var. Seçimden sonrası ekonomi politikasının ne yönde olacağı, faizlerin durumu, dışardan kaynak gelir mi, seçimden sonra döviz yükselir mi gibi sayısız sorular zihinleri meşgul ediyor. En çok korkulan ise baskılanan döviz kurlarının yükselmesi. TL’nin değer kaybı yaşayacağına ilişkin kaygılar yüzünden ticarette güven kaybı yaşanıyor.”

ATO Meclis Başkanı İsmail Acı, açıklamasının sonunda seçim sonrasına ilişkin beklentilerine vurgu yaparak, şöyle devam etti:

“Yıllardır ekonomideki en önemli mesele olan enflasyonun tek haneleri görmesini diliyoruz. Zira bu gerçekleşirse piyasalar canlanacaktır ve bu durum üretim artışını beraberinde getirecektir.  Üretim artışı da istihdam yaratacaktır. Bu yüzden seçimden sonraki öncelikli beklentimiz enflasyon, istihdam, ihracat ve yatırım gibi temel makroekonomik göstergelerin iyileşmesidir.”

İsmail Acı, yeni dönemde ekonomide atılacak adımların merakla beklendiğini belirterek, “Seçimi kim kazanırsa kazansın beklentimiz güven ortamı ve ekonomik istikrar” ifadelerine yer verdi.

Acı, 14 Mayıs’ta seçilen Türkiye Büyük Millet Meclisi Milletvekillerini tebrik ederek, “28 Mayıs’taki ikinci tura kalan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin de tıpkı 14 Mayıs’ta olduğu gibi sükûnetle geçmesini ve seçim sonuçlarının şimdiden ülkemize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

144 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.