Hoşgeldiniz  
ads

Ne dramlar yaşanıyor ülkede, görünce anlıyor insan.

SÜLEYMAN YALÇIN | 02 Ocak 2023 | Alt Manşet, Dünya, Ekonomi, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Manşet, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler


SÜLEYMAN YALÇIN
gercekadana01@gmail.com


Hep derler,
Yaşamayan bilmez!
Yaşa yanda dramın alasını yaşadığı için acıyı bal eyler. Ülke son yıllarda felaketlerin haberleri ile baş sayfada gidip geliyor. Her yıl başında kızım haber vermeden  biletimi alır bana emrivaki yapar. İstanbul’a gelecen Baba torununu özlemedin mi der? Aslında sadece torun özlemi değil bu yolculuk, kızımı özledim. Buraya kadar hayatın akışı. Uzun otobüs yolculuğu yaşta ilerleyince yormadı desem yalan olur. İstanbula ayak basar basmaz aklıma yıllar önceki bir slogan geldi. “Taşı toprağı altın”.
İnsanlar bu şehre para kazanmak için akın ediyor, fakat nelerini kaybediyorlar orası tartışılır. Servis derken elindeki buruşuk kağıdı ona buna gösteren Musa yı fark ettim. Şirinevlere gidecek, Müge anlıya çıkacak! Abi param yok, telefonumda kontör yok, annem beni gönderdi. Üstüne engelli raporum var. Neden geldin Musa diyorlar? Hep tek cevap Annem gönderdi. Musa otuzlu yaşlarda ve düşünün bir anne sadece biletini almış git demiş. Musa nereye gidecek bilmiyor, bilsede sadece annem diyor. Belli anne küçük çocuk olsa cami avlusuna bırakır, fakat Musa otuzlu yaşlarda ancak böyle çözüm bulmuş. Dram dedim bu ülkede, çok musalar var ve benim sadece karşılaştığım bir tanesi. Hemen polise başvurduk ve her şeyi anlattık ve musa’yı orada bırakıp yola devam ettik.
Dram dedik, bu ülkede nice dramlar dan bir tanesi bu, birde ülkeye diğer yönden bakalım, bir çorba parası bile cebine komadan aç, sefil istenbula gönderilen Musa, bir taraftan ballı kaymaklı insanların üstünden geçinen lerin evlatları. Karmaşık bir durum, ve bu durum ülkede hayat felsefesi haline geldi. Hakkı yenilenler diğerlerine hizmet eder durumda. Hak dediğiniz sadece bir kavram olarak ortada geziyor yanına uğrayan kalmamış. Bunu yazıp çizenlerde, sen görürsün misali kadrolu adliye yolu muhatabı olmuş. İfade, soruşturma, mahkeme derken bir daha musalar yazma bak, yoksa görürsün ebeyin telli donunu.
Merak ediyorum acaba karşılaşmadığım daha ne musalar ve dramlar var acaba?

361 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.