Hoşgeldiniz  
ads

Orhan Sümer, “Emeklilerimizin Bayram İkramiyesi en az 1.500 lira olmalıdır” dedi.

admin | 23 Nisan 2021 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Manşet, Siyaset, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi emekli bayram ikramiyesi konusunu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ EN AZ 1.500 LİRA OLMALI

Orhan Sümer, “Mart 2018’de 1603 TL olan asgari ücrete karşılık emekli bayram ikramiyesi 1000 Liraydı. Bu dönemde emekli bayram ikramiyesinin asgari ücrete oranı yüzde 62’ydi. Mart 2021’de ise emekli bayram ikramiyesinin asgari ücrete oranı yüzde 35’e düştü.

Emekli ikramiyesinin asgari ücrete oranı korunsaydı, 2021 yılında emekli ikramiyesinin en az 1763 TL’ye yükseltilmesi gerekirdi. Emeklilerimize hak ettikleri en az 1.500 lira Emekli Bayram İkramiyesi derhal açıklanmalıdır.” Dedi.

1000 LİRA EMEKLİ İKRAMİYESİNİN ALIM GÜCÜ 596 LİRAYA DÜŞTÜ

Orhan Sümer,” Yaklaşık 13,5 milyona ulaşan emeklimiz ve hak sahiplerine 3 yıldır 1000 TL olarak verilen bayram ikramiyesi enflasyon karşısında eridikçe eridi.

1000 liralık emekli bayram ikramiyesinin alım gücü üç yılın sonunda 596 liraya düştü.

Mübarek ramazan bayramı yaklaşıyor. Pandemi bahanesiyle bir senedir evlere hapsettiğiniz,  üç kuruş emekli maaşıyla yaşam mücadelesi veren milyonlarca emekli Bayram İkramiyesinin açıklanmasını bekliyor. Emeklilerimizin hak ettikleri tutar bellidir. Bayram öncesi iktidar müjdeli haberi mutlaka vermelidir.” Dedi.

EMEKLİLERİMİZ GEÇİNMEK İÇİN ÇALIŞMAK ZORUNDA KALIYOR Orhan Sümer, “Dünya’nın gelişmiş ülkelerine baktığımız zaman emeklilerinin hangi şartlar altında yaşadığını görüyoruz. Aynı şekilde kendi ülkemizde emklilerimize baktığımız zaman ne yazık ki durum içler acısı. Yıllarca hizmet etmiş emeklilerimiz ikinci hatta üçüncü işlerde çalışmak zorunda kalıyorlar. Toplumun geçim derdini iliklerine kadar yaşan kesim yine emeklilerimizden oluşuyor. Emeklilerimizin ekonomik anlamda rahat nefes alabildikleri, sosyalal ve ekonomik adaletin sağlandığı bir sistem kuracağız.” Ded

395 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.