Hoşgeldiniz  
ads

Osman Yereşen anıldı

admin | 26 Ocak 2021 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nin kurucu üyelerinden Osman Yereşen vefatının 13.yıldönümünde ÇGC Kültür ve Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen dar kapsamlı etkinlikle anıldı. Torunu Reha Yereşen’in organize ettiği anma etkinliğine; ÇGC Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Esendemir, Genel Sekreter Sefa Saygıdeğer, Mali Sekreter Yardımcısı Süreyya Uri, Yönetim Kurulu Üyesi Mutlu Mete ve Kadir Adıyaman, Gençlik Spor eski İl Müdürlerinden Tuncer Akdoğan, Gençlik Spor İl eski Şube Müdürlerinden Kazım Tekin katıldı.

Toplantıda söz alan konuşmacılar; 23 Ocak 2008’de hayatını kaybeden ÇGC Kurucu üyesi, Seyhanspor Kulübü Başkanı ve eski milli hakemlerimizden Osman Yereşen’in renkli kişiliği, basın camiasındaki yeri ve yaşanmış anıları hakkında görüşlerini dile getirdi.

ÇGC Başkanı Cafer Esendemir konuşmasında; Osman Yereşen’in her alanda örnek kişiliğiyle camiada saygın bir yere sahip olduğunu, gençlerin kendisini örnek aldığını belirterek, “Osman abimiz mesleğimizin duayen isimlerinden biriydi. Saygın bir kişiliğe sahipti. Şık giyinirdi. Özellikle dini konularda çok bilgiliydi. Dinin siyasete alet edilmemesi noktasında hassastı. Gazeteciliğe olan sevgisi yaşamının son anına kadar aynı çizgide sürdü. Ruhu şad, mekanı cennet olsun…” diye konuştu.

Tuncer Akdoğan; “Osman abimiz, Beden Terbiyesi İl Müdürü Rıza Salih Saray’ın yardımcısıydı.O tarihten bu yana Adana sporunun içinde yeraldı. Spora büyük emekleri oldu. Hitabet dili çok güçlü olduğu için önemli toplantılarda; devlet büyüklerinin karşılanmasında, protokolde temsili noktasında Osman abimiz hep görev alırdı. Bize yol gösterir, örnek olurdu” dedi.

Kazım Tekin de Osman Yereşen’in gerek sportif alanda ve gerekse de basın camiasında saygın bir yeri bulunduğuna dikkat çekerek; “Adana’nın Kurtuluş Mücadelesinin örgütlendiği ilk yer olan Seyhaspor’a uzun yıllar hizmet etti. Seyhanspor Adana’da bir ekoldü. Gerek hakemliğiyle ve gerekse de Seyhanspor’un başkanlığıyla da spor camiasında örnek olmuş, fikirleriyle yolumuzu aydınlatmıştı. Her hafta mutlaka yanıma uğrardı. Kendisini gören diğer şube müdürleri; ‘Osman amca bizim yanımıza niye gelmiyorsun’ diye takıldıklarında, ‘Ben evladımı görmeye geliyorum’ derdi. Allah rahmet eylesin. İyi bir adamdı. Ruhu şad olsun” diye konuştu.

Osman Yereşen’in torunu Reha Yereşen, “Dedem, Atatürk’ün yolunda ilkelerine bağlı şekilde sağlam yürüyen biriydi.. Dinine bağlı, milliyetçi bir kişiliğe sahipti. Hoşgörüsü, sohbeti, şakacılığı, gazeteci kimliği ve Galatasaraylılığı herkes tarafından bilinirdi. Şık giyimi ile dikkat çekerdi. Dedemi çok özlüyorum. O benim rol modelimdi, idolümdü. Şu an bizi cennetten izlediğine inanıyorum. Dedem hakkındaki görüşleriniz ve katılımınız için çok teşekkür ederim” dedi.

Yereşen, “Önümüzdeki süreçte kendisiyle ilgili kalıcı bir çalışmayı hayata geçirmek istiyorum. Yaptığı TV konuşmaları, arşiv görüntülerini, yazdığı köşe yazıları ve kendisiyle ilgili halen hayatta olan arkadaşları, dostları ve gazetecilerin görüşlerini derleyip, kendisinden kalan mektup-evrak ve plaketlerin de yeraldığı bir proje üzerinde çalışıyorum. Bu çalışmaya dedemle anısı olan herkesin katkı koyacağına inanıyorum” diye konuştu.

Bu arada söz alan ÇGC Başkanı Esendemir; hayata geçirilmek istenen projenin ÇGC Kültür Yayınları kapsamında yayınlanacağını ifade etti. Anma etkinliğine Bölge Gazetesi sahibi Nevzat Uçak ve ÇGC üyesi Düzgün Coşkun da telefonla katılarak, duygularını paylaştı.

684 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.