Hoşgeldiniz  
ads

SAĞLIKLI DİYET İÇİN KOLAJEN NEDEN ÖNEMLİ ?

admin | 30 Ocak 2021 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Manşet, Sağlık, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+


Diyetisyen Salih Gürel konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Kolajen, diğer protein çeşitlerine (et, tavuk, balık, soya, whey, kazein) göre en çok tok tutan proteindir .Kolajen içindeki özel aminoasitler sayesinde cilt güzelliği, eklem, kemik, tendon, tırnak ve saç sağlığını doğrudan etkiler. 

Vücudumuzun bağ dokularındaki proteini kolajen oluşturur ve vücudumuzu bir arada tutması ana görevidir. Yunanca tutkal anlamına gelen ‘’kolla’’ kelimesinden türetilmiş olması, kolajenin bir nevi yapıştırıcı görevi görmesindendir.

Kolajen, hayvanlarda bulunan farklı bağ dokuların temel yapısal proteinidir. Çoğunlukla tendonlar ve ligamentler gibi lifli dokularda bulunan kolajen ayrıca kornea, kıkırdak, kemik, kan damarları, bağırsak ve omurlar arası disklerde de bol miktarda bulunur ve kolajen olan tüm dokulara yapı, esneklik ve kuvvet kazandırarak, bu dokuların şeklini ve işlevini korur.

Kolajen cilt yapısının kilit bir bileşeni olup, cildin esnekliğini koruyan elastin ve eksikliği halinde ciltte kuruluk oluşturan hyaluronik asit üretimini uyarması ve nemi hapsetmesi için altyapı sağlar.

Organik kemik kütlesinin %90’ını kolajen oluşturur. Kolajen seviyeleri azaldıkça kemiklerimiz zayıflar ve daha kırılgan olurlar

Kas dokusunun % 1-10’u kolajenden oluşur. Kolajen, kaslarımızın güçlü ve düzgün bir şekilde çalışması için gereklidir. Araştırmalar, kolajen peptit takviyelerinin tüketilmesinin yaşa bağlı kas kütlesi kaybı olan insanlarda kas büyümesini ve kuvvetini arttırdığını göstermiştir.Tendonlar, kası kemiğe bağlayan güçlü fibröz bağ dokularıdır. Kas kasılması sırasında tendonun rolü, kuvvet iletmek ve gerginliğe dayanmaktır. Tendonlar %85 oranında tip 1 kolajen ve proteoglikanlar içerir.

Saçlarımız %65 ile %95 arası kolajenden oluşur. Yaşla birlikte saç lifleri zayıflar, daha kırılgan olurlar ve daha az parlak görünürler. Kolajen saç güzelliği söz konusu olduğunda, saç korteksini arttırarak mekanik mukavemeti geliştirmeye ve saç parlaklığını arttırmada etkilidir.

Kolajen, keratin üretimine destek olarak zayıf ve kırılgan tırnakların güçlenmesinde etkilidir.

Bağırsak duvarında hasar oluştuğunda, vücudumuz bağırsak duvarını onarmak için yeni düz kas hücreleri üretmeye başlar. Klinik çalışma, düz kas hücreleri üretilirken kolajen üretiminin en yüksek seviyede olduğunu kanıtlamıştırYani, kolajen sıkı bağların boşluklarını doldurarak bağırsak duvarını onarır. Böylelikle sağlıklı bir sindirim ve bağışıklık sistemimiz oluşur.

Kolajen proteini su tutup genişleyerek, midede hacim kaplar. Böylece açlık hissi gerçekleşmez. Düşük glisemik indeksli saf kolajen takviyesi alındığında, insülin hormonu salınımını fazla tetiklemeyerek, leptin hormonunun vücudumuzda dolaşımı ile birlikte yağ yakımı hızlı bir şekilde gerçekleşecektir.

Aynı zamanda, yüksek gramajlarda alınan kolajen proteinin, yüksek ve çok çeşitli amino asit değerleri ile de vücudumuza gerekli besinleri aldığımızdan emin olmamız sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı bir diyet için olmazsa olmazdır.Kolajen takviyeleri tablet, kapsül, toz, sıvı ve hatta sakız olarak bulunabilmektedir. Kolajen dışardan takviye olarak alındığında öncelikle sindirim sisteminde yapıtaşı olan aminoasitlere parçalanır ve aminoasit olarak kana  karışır. Bu sorunu biraz olsun aşabilmek adına ise kolajenin biraz daha parçalanmış hali olan hidrolize kolajen içeren takviyeler geliştirilmiştir. Biyoyararlanımı artırmak adına ideal olan hidrolize, peptid kolajenler ve likit formların tercih edilmesidir. Kullanılan kolajenin miktarı da sonucu etkilemektedir. Takviyenin kolajen içeriğitercihen 10gr veya en az 5gr olmalıdır. Kolajen sentezine destek olması açısından alınan takviyenin bakır, çinko, C vitaminiiçermesi etkinliğini artırabilir. Kolajen takviyelerinin daha çok emilebilmesi ve yüksek biyolojik yararlanımın sağlanabilmesi için düşük molekül ağırlıklı kolajenlerin tercih edilmesi doğru bir seçim olacaktır.

1396 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.