Hoşgeldiniz  
ads

“Şeker krizine çare bulun”

admin | 03 Haziran 2022 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Ayhan Barut’tan çarpıcı şeker tepkisi

“İmalatçı alamıyor, toptancı yüksek fiyatla satıyor”

“İmalatçıya verilmesi gereken şekerin toptancılarda ne işi var?”

ANKARA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, fahiş fiyat artışları nedeniyle yurttaşın şeker alamadığını, piyasada imalatçıların şeker bulamadığını söyledi. Türkşeker’in destek olarak imalatçıya verdiği şekerin toptancılarda yüksek fiyatlarla satıldığını aktaran Barut, “Türkşeker, kapasite raporuyla birlikte imalatçıya 50 kiloluk şekerin torbasını 550 liraya veriyor. Buraya bağlı Ereğli Şeker Fabrikası’ndan çuval başı 30 lira nakliye bedeliyle birlikte 580 liraya Adana’ya gelen şeker, ne hikmetse toptancılarda 1050 liradan satılıyor” dedi.

“ÜRETİCİ VE TÜKETİCİ PERİŞAN OLDU”

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda şekerde yaşanan vahim sorunlara dikkat çeken CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, “AKP ülkenin neyi var neyi yoksa satıp savdı. Şeker fabrikaları 2018’de özelleştirildi. Türkşeker devre dışı bırakıldı. Üretim darbe yerken, pancar üreticisi perişan oldu. Tüketiciler ise şeker bulamaz ve alamaz hale geldi. Tarım Bakanlığı da şekerdeki fiyat artışının önüne geçmek için güya çareyi ithalatta buldu” diye konuştu.

“PİYASADA ŞEKER YOK”

Türkşeker’in imalatçıya destek amacıyla verdiği uygun fiyatlı şekerlerin toptancılarda yüksek fiyatlardan satıldığına işaret eden Ayhan Barut, şunları kaydetti:
“Normalde Türkşeker, kapasite raporuyla birlikte imalatçıya 50 kiloluk şekerin torbasını 550 liraya veriyor. Buraya bağlı Ereğli Şeker Fabrikası’ndan çuval başı 30 lira nakliye bedeliyle birlikte 580 liraya Adana’ya gelen şeker, ne hikmetse toptancılarda 1050 liradan satılıyor. ‘Piyasada mal yok’ diye imalatçının bulup alamadığı şeker toptancıya nasıl gidiyor, yüksek fiyatla nasıl satılıyor? Serbest piyasada torbası 900 lira olan şeker bulunamıyor. İmalatçının alması gereken şekerin toptancıda ne işi var? Bu vahim duruma kim izin veriyor? Açıklama yapın, denetimleri arttırın, şekerdeki sorunu çözün!”

521 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.