Hoşgeldiniz  
ads

SEYHAN BELEDİYESİ ÇÖLYAK HASTALARININ DA YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

admin | 21 Haziran 2022 | Alt Manşet, Ekonomi, Genel, Gündem, Manşet, Sağlık, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Video Galeri, Yerel Haberler A- A+


ÇÖLYAK HASTALARINA DÖRTTE BİR FİYATA GLUTENSİZ EKMEK

ÇÖLYAK HASTALARINDAN SEYHAN’IN GLUTENSİZ EKMEĞİNE TAM NOT

Akif Kemal Akay başkanlığındaki Seyhan Belediyesi, dezavantajlı konumdaki yurttaşların yaşamlarını kolaylaştıracak hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. Çölyak hastaları için Akkapı Mahallesi’nde kurulan fırında yüksek kalitede glutensiz ekmek üretimine başlayan Seyhan Belediyesi,  500 gramlık glutensiz ekmeği Seyhan Halk Pazarı’nda piyasanın yaklaşık dörtte biri fiyatına satışa sundu. Çölyak hastalarından tam not alan yüksek kalitedeki ekmek dışında başka glütensiz gıdaların üretimi için de çalıştıklarını belirten Başkan Akay, “Elimizden geldiği kadar çölyak hastalarının yaşamını kolaylaştırmaya çalışıyoruz” dedi.

YAŞAMLAR KOLAYLAŞTIRILIYOR

Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen çölyak hastalığıyla ilgili bilinçlendirme etkinliğinde konuşan Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, çölyak hastalarının yaşamlarını kolaylaştırma konusunda sürdürülen çalışmaların olgunlaşma aşamasına geldiğini kaydetti.

GLUTENSİZ GIDAYA ERİŞİM ZOR, FİYATLAR YÜKSEK

Glutensiz gıdalara erişim ve glutensiz gıda fiyatlarının yüksekliğinin çölyak hastalarının en önemli sorunları olduğuna dikkati çeken Başkan Akay, “Piyasada glutensiz ürüne ulaşmak zor olduğu gibi, bu tür gıdaların fiyatları da aile bütçesini oldukça zorlayacak düzeyde. Bu gerçeklerden yola çıkarak uzunca zamandır düşündüğümüz çalışmayı tamamlama noktasına geldik.  Sizlere elden geldiğince yardımcı olabilmek için çalışmaya başladık” dedi.

GLUTENSİZ EKMEK ÜRETİMİ İÇİN FIRIN KURULDU

Akkapı mahallesinde bir fırın kurup glutensiz ekmek üretmeye başladıklarını aktaran Başkan Akay,  üretilen ekmeğin çölyak hastaları tarafından beğenilmesinin mutluluk verici olduğunu kaydetti. SADECE EKMEK ÜRETİLMEYECEK

Ekmek dışında da glutensiz gıda üretmek için çalıştıklarını Akay, “Özellikle Çölyak hastası çocukların,  sağlıklı çocuklar gibi gıda tüketebilmeleri amacıyla sadece glutensiz ekmek değil, çeşitli mamulleri de yiyebilmesi için bir çalışma yapıyoruz. Süreç içinde bunları göreceğiz ve başaracağız. Sosyal belediyecilik anlayışı içinde sizlerin sıkıntılarını en aza indirmek için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

GLUTENSİZ EKMEĞE TAM NOT

Seyhan Belediyesi’nin ürettiği glutensiz ekmek numunelerinin çölyak hastaları tarafından beğenildiğini dile getiren Adana Çölyak Derneği Başkanı Safiye Şumnu, “Doğru yoldayız. Gerçekten doğru yoldayız. Sosyal belediyecilik anlayışı diyoruz. Şu anda en büyük örneğini Adana’da yaşıyoruz. Özlediğimiz, beklediğimiz bir anda” diye konuştu.  

Biz de Varız Derneği üyesi ve Seyhan İlçe Sağlık Müdürlüğü Eğitim Biriminde görev yapan Eğitimci Ebru Sözer ise konuşmaların ardından katılımcıları çölyak hastalığıyla ilgili bilgilendiren bir sunum yaptı.

PİYASA FİYATININ DÖRTTE BİR FİYATINA

Etkinliğin ardından katılımcılara gluten içermeyen gıdalar ikram edildi. Çölyak hastaları üretilen yüksek kalitedeki glutensiz ekmeğe piyasada satılan emsallerinin yaklaşık dörtte bir fiyatına Seyhan Halk Pazarı’ndan ulaşabilecek.  

363 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.