Hoşgeldiniz  
ads

Uzm. Dr. Menteş, “Erken Tanı Hayat Kurtarır”

admin | 23 Temmuz 2023 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

MEME KANSERİ VE KORUNMA ANLATILDI

Adana Tabip Odası, Sosyal Girişimci Melekler Eli Gurubu işbirliği ile “Ben Bir Kadınım” semineri düzenledi. Seminerde ‘Meme Kanseri’ ele alındı.

Seminere konuşmacı olarak “Meme Kanserinde Erken Tanı ve Tarama” konu başlığıyla Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “Kendi Kendine Meme Muayenesi” konu başlığıyla Adana Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Figen Doğan Güneş katıldı.

UZM. DR. SELAHATTİN MENTEŞ, “HER 8 KADINDAN BİRİNDE MEME KANSERİ GÖRÜLÜYOR”

Adana Tabip Odası olarak kendi üyelerinin haklarını koruma gibi bir misyonları olduğu gibi, sağlığın bütüncül bir sorun olduğunu bilerek çevre kirliliğinin önlenmesi, sağlıklı yapılaşma, başta kadın hakları olmak üzere hayvan ve insan haklarının korunması ve halkın sağlık anlamında bilgilenmesi için etkinlikler düzenlediklerini söyleyen Başkan Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “Adana Tabip Odası her zaman halkın içerisindedir. Halkımızla birlikte birçok etkinliğe imza atmaktadır. Bu gün Melekler Eli ile çalışan kadınlara özellikle kanser konusunda bir çalışma yapıyoruz. Ben bir kanser uzmanı olarak halkın kanseri ciddiye almaları istiyorum. Kendi bedenlerini iyi tanımalarını istiyorum. Herkes bir parça kendi bedenlerinin doktoru olmalıdır. Meme kanseri her 8 kadından birinde görülür. Erkeklerden bu oran çok daha düşüktür. Meme kanserinin oluş sebeplerinin başında ailede genç yaşta meme kanseri öyküsü, erken adet görme, menapoza geç girme, ilk çocuğunu ileri yaşta doğurma, uzun süre hormon tedavisi görme, göğüs duvarına ışın almış olma, genetik mutasyon, obezite, aşırı alkol tüketimi gelmektedir. Bu anlamda erken tanı önemlidir. 25-40 yaş aralığındaki kadınlar doktor muayenesine başlamalıdır. Meme kanserinin erken tanısında en etkili araçlardan biri kendi ellerinizdir. 40-70 yaş arası meme kanseri taraması yapılmalıdır. Memesinde anormal bulgu olan her insan mutlaka hekime başvurmalıdır. Her ilçemizde bulunan KETEM’e gitmeye çekinmeyiniz.” dedi.

DR. FİGEN DOĞAN GÜNEŞ, “ELLE MUAYENE HAYAT KURTARIR”

‘Kendi Kendine Meme Muayenesi’nin çoğu zaman hayat kurtardığını ifade eden Adana Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Figen Doğan Güneş, yaptığı görsel slayt sunum ile katılımcılara ‘Meme’nin Yapısı’, ‘Meme Kanseri Nedir?’, ‘Tarama Programının Amacı’, ‘Mamoğrafi’, Kendi Kendine Meme Muayenesi’,  gibi konulara açıklık getirdi.

Dr. Figen Doğan Güneş, Memede kitle , memelerden birinde büyüme , bir memenin diğerinden sarkık olması , meme cildinde buruşukluk (portakal kabuğu görüntüsü), meme ucunda çukurlaşma , meme ucundan kanlı akıntı , meme ucu renginde değişiklik , memeye komşu lenf bezlerinde büyüme , üst kolunda anormal şişlik olan kişilerin paniklemeden bir sağlık kuruluşuna başvurması gerektiğini açıkladı. “Ama öncelikle tedbiri elden bırakmamak, kansere yakalanmadan herhangi bir belirti yokken kanserle mücadele etmeyi öğrenmek lazım; el ele verelim kanseri yenelim.” diye konuştu.

MELEK SIĞIRCI, “HER CANLIYA DESTEK OLMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Yaşanan deprem sürecinde çocuk gelişimciler ve diğer öğretmenlerle birlikte yaklaşık 100 kişi ile gurubu kurduklarını belirten Sosyal Girişimci Melekler Eli Gurubunun Kurucu Başkanı Melek Sığırcı, “Gurup olarak yüzlerce çocuğa alternatif eğitimlerle gelişimsel destekler sunduk. Bu süreçtede ailelere rehberlik ettik. Yaşamın bütün alanlarında elimizden geldiğince her canlıya destek olmaya çalışıyoruz. Bugün kadınlarımızın maruz kaldığı meme kanseri konusunda Adana Tabip Odası işbirliği ile eğitici bir seminer verdik. Sağlık konusunda farkındalık yaratarak kadınlara meme kanseri konusunda hem tanıtım hemde koruyucu yöntemler konusunda Adana Tabip Odasından doyurucu bilgiler aldık. Sosyal faaliyetlerimiz devam edecektir. Doktorlarımıza minnettarız.” şeklinde konuştu.

191 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.