Hoşgeldiniz  
ads

“Yurtdışına eğitime gittiler, borçlu döndüler”

admin | 10 Temmuz 2023 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Ayhan Barut, döviz kurundaki fahiş artışın ardından yurtdışına eğitime gönderilen öğrencilere dikkat çekti

“Yurtdışına gönderilen öğrenciler borç batağına saplandı”

“Öğrenci borçları milyon liralara ulaştı”

“Döviz kurundaki artışlar öğrenci borçlarını katladı”

“Borçlarını ödeyemeyen öğrenciler icralık oldu”

ADANA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, dövize endeksli eğitim bursuyla yurtdışına eğitime gönderilen öğrencilerinin döviz kurundaki fahiş artışlarla borç batağına saplandığını söyledi. Dövize endeksli burs yardımıyla yurtdışına giden öğrencilerin  borçlarının döviz kurlarındaki artışla katlanarak büyüdüğünü aktaran Barut, “Milli Eğitim Bakanlığı’na süreç içerisinde borçlarını ödeyemeyen bursiyerler ve kefilleri aleyhine borç ve tazminat davaları açılmaktadır. Haklarında dava açılan bursiyerler milyonlarca liralık tazminatlar ve mahkeme masrafları ile karşı karşıya kalmaktadır. Eğitim için yurtdışına gidip borçlu dönen öğrencilerimiz için bir çare bulunmalı” dedi.

SORU ÖNERGESİ SUNDU

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na soru önergesi veren CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, “Yükseköğretim kurumları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmek için 1416 sayılı Kanun kapsamında öğrenim görmek üzere Millî Eğitim Bakanlığına bağlı Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından YLSY programı kapsamında yurtdışına gönderilen bursiyerlerin dövize endeksli tazminat borçlandırılması vahim sonuçlar doğurdu. Bursiyer öğrencilerin borcu ülkemizdeki ekonomik kriz ve durdurulamaz kur artışı ile birlikte milyonlarca liraya ulaştı” diye konuştu.

“İCRALIK OLDULAR, ÇARE ARIYORLAR”

Yurtdışında eğitim görmek üzere burs sağlanan öğrencilerin döviz kurundaki fahiş artışın bedelini ödeyemez hale geldiğini anımsatan Barut, “Dövizdeki artışlarla borçları milyonlarca liralara ulaşan öğrenci ve aileleri bu miktarları ödeyebilecek ekonomik güçten yoksun ve mağdurlardır. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen süreç içerisinde borçlarını ödeyemeyen bursiyerler ve kefilleri aleyhine Asliye Hukuk Mahkemelerinde milyonlarca liralık tazminat davaları açılmaktadır. Haklarında dava açılan yüzlerce bursiyer milyonlarca liralık tazminatlar ve mahkeme masrafları ile karşı karşıya kalmaktadır. Eğitim için yurtdışına gidip borçlu dönen öğrencilerimiz için bir çare bulunmalı” şeklinde konuştu.

“KUR SABİTLENECEK Mİ?”

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut’un Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından yanıtlanması amacıyla verdiği önergede, “Öğrencilerin mağduriyetlerini gidermek için kur sabitlemesi yapılacak mıdır? ve Öğrenci borçlarının yapılandırılması ile ilgili bir çalışmanız var mıdır? Bir çare bulunacak mıdır” soruları yer aldı. 

127 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.