Hoşgeldiniz  
ads

Yusuf KANLI: Zamlar geri alınsın, yeniden düzenlensin!

admin | 02 Haziran 2024 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

MHP Adana İl Başkanı Yusuf Kanlı, Büyükşehir Belediyesi uhdesinde (UKOME) kararıyla şehir içi ulaşım ücretlerine yapılan yüzde 43 oranındaki zamlara halkın tepkisinin “Haklı” olduğunu belirtirken, zamların geri alınmasını, yeniden düzenlenmesini istedi. 

“Adana’da ulaşım hizmetlerine yapılan bu zamlar ekonomik gerçeklerle uyumlu değildir. Halkın tepkisi haklıdır. Büyükşehir Belediyesi otobüsleri ve metro için yapılan zamlar vatandaşın yararını gözetmek, piyasayı düzenlemek için değil, tamamen özel sektörün çıkarları düşünülerek yapılmıştır. Dolayısıyla bu zamlar halkçı değil rantçıdır! Ayrıca, birçok şehirde uygulanan kısa mesafe tarifeleri Adana’da da düşünülmelidir. Halkımız için zamlar geri alınsın, yeniden düzenlensin.”

“Zamlar geri alınsın, yeniden düzenlensin!”

“Bu zamlar halkçı değil rantçıdır!”

“Ulaşıma yapılan zamlar halkçı değil rantçıdır!”

ADANA – Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana İl Başkanı Yusuf Kanlı, Adana’da Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararıyla şehir içi ulaşım ücretlerine yapılan yüzde 43 oranındaki zamlara tepki gösterdi, zamların geri alınmasını, yeniden düzenlenmesini istedi.

 “Zamlar kâr amacı gütmemeli”

MHP İl Başkanı Yusuf Kanlı, diğer şehirlerle kıyaslandığında Adana’da uygulamaya konan yeni zamlı tarifenin açık ara önde olduğuna dikkat çekerken, “Tüm ekonomilerde zamlar, ticari faaliyetlerin kaçınılmaz bir gereği görülebilir ama bu insaf ölçüsünde olmalıdır. Kaldı ki belediyeler ticari kurumlar değildir; dolayısıyla zam, kâr amacı gütmeden hizmetin sürdürülebilir olması için yapılabilir.” ifadesini kullandı. 

Diğer bazı illerdeki durum…

Başkan Kanlı, devamla “Çevre illere ve hatta İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlere baktığımızda Adana’da toplu taşıma ücretleri diğer şehirlere göre aşırı yüksektir. Örneğin Ankara’da siviller 15, öğrenciler 7.5 TL, İstanbul’da siviller 17.7 ve öğrenciler 10.95 kuruşa ulaşım hizmetinden yararlanırken aynı hizmet komşu ilimiz Mersin’de sivil 15, öğrenci 7, öğretmen ve 60 yaş üstü için de 12 TL’dir. Diğer komşumuz Kahramanmaraş’ta da sivil yolcu 10, öğrenci 6 TL ödemektedir.” bilgilerini paylaştı. 

“Kısa mesafe ücreti de olmalı”

MHP Adana İl Başkanı Yusuf Kanlı, “Adana’da ulaşım hizmetlerine yapılan bu zamlar ekonomik gerçeklerle uyumlu değildir. Halkın tepkisi haklıdır. Büyükşehir Belediyesi otobüsleri ve metro için yapılan zamlar vatandaşın yararını gözetmek, piyasayı düzenlemek için değil, tamamen özel sektörün çıkarları düşünülerek yapılmıştır. Dolayısıyla bu zamlar halkçı değil rantçıdır! Ayrıca birçok şehirde uygulanan kısa mesafe tarifeleri Adana’da da düşünülmelidir. Bu vesileyle çağrıda bulunuyoruz; halkımız için zamlar geri alınsın, yeniden düzenlensin.” dedi. 

66 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.