Hoşgeldiniz  
ads

“172 bin çiftçi Bağ-Kur primini ödeyemedi”

admin | 27 Aralık 2021 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

ANKARA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, son 2 yılda 172 binden fazla çiftçinin tarım Bağ-Kur primlerini ödeyemediğini söyledi. Tarım Bağ-Kur primlerinin 15 güne düşürülmesi ve hazine teşviğinin yüzde 50’ye çıkarılmasını isteyen Barut, asgari ücret kararıyla birlikte fahiş oranda artan sigorta primleriyle ilgili sorunu Meclis gündemine taşıdı.

“PRİM ÖDEMELERİ ÇOK ARTTI”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Cumhurbaşkanı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) soru önergesi sunan Barut, “Asgari ücretin belirlenmesi, ülkemizdeki yerleşik uygulamalar nedeniyle bir çok hesaplamaya doğrudan etki yaptığı için büyük önem taşıyor. Bu kapsamda, brüt asgari ücrette yapılan yüzde 39.87 oranındaki artışın yanı sıra prim gün sayısının 28 günden 29 güne çıkarılması nedeniyle çiftçilerin tarım Bağ-Kur primleri de zorlaşmıştır. Asgari ücret tutarındaki artışın üstünde bir yükselişle yüzde 44.87 oranında yapılan artış nedeniyle primler, bin 151 lira 96 kuruştan bin 668 lira 83 kuruşa yükselmiştir” dedi.

“ÇİFTÇİ ÖDEYEMEZ”

Çiftçilerin yaşadıkları sorunlara değinerek çözüm için harekete geçilmesini talep eden Ayhan Barut, şunları kaydetti:
“Borcu bulunmayan çiftçilere verilen 5 puanlık Hazine desteği göz önünde bulundurulsa bile çiftçilerimizin ödeyeceği tarım Bağ-Kur primi, aylık 985 liradan bin 426 lira 97 kuruşa yükseldi. Devlet desteğiyle çiftçinin yıllık toplam çiftçinin ödeyeceği tutar 17 bin 123 liraya inse de üreticilerimizin bunu karşılama imkanı yoktur. Unutulmamalıdır ki son 1 yılda mazotun fiyatı 4.5 liradan 11 liraya kadar yükselmiştir. Çiftçinin gübreden tohuma, zirai ilaçtan sulamaya dek tüm girdi maliyetleri fahiş oranda artmıştır. Ürettiğinden kazanamadığı için son 2 senede 172 bin 747 çiftçi, muafiyet belgesi alarak tarım Bağ-Kur ödemesi yapamamıştır. Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’nın 60’ıncı maddesine göre ‘Herkes, sosyal güvenlik hakkına sahiptir. Devlet, bu güvenliği sağlayacak gerekli tedbirleri alır ve teşkilatı kurar’ hükmü bulunuyor. Bu nedenle acilen çiftçi desteklemelidir. Tarım Bağ-Kur prim gün sayısı 15 güne indirilmelidir. Çiftçilerimizin tarım Bağ-Kur primlerine uygulanan yüzde 5 oranındaki devlet teşvik indirimi de en az yüzde 50 olmalıdır. Tarım Bağ-Kur primini ödeyemeyen çiftçinin sosyal güvenlik hakkı korunmalı, mağduriyetin önüne geçilmelidir.”

SORULARA YANIT ARADI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Cumhurbaşkanı Fuat Oktay’ın cevaplandırması istemiyle ayrı ayrı soru önergesi sunan Ayhan Barut, şu sorulara yanıt aradı:
“1- 2020 ve 2021 yıllarında tarım Bağ-Kur primini ödeyemeyen çiftçi sayısı kaçtır?
2- 2020 ve 2021 yıllarında tarım Bağ-Kur primini muafiyet belgesi alarak ödemeyen çiftçi sayısı kaçtır?
3- Tarım Bağ-Kur prim gün sayısının 2008 yılındaki gibi 15 güne düşürülmesi için bir hazırlık yapacak mısınız?
4- Çiftçilerimizin tarım Bağ-Kur primlerine uygulanan yüzde 5 oranındaki hazine teşvik indirimini günün şartlarını gözeterek iyileştirmeyi düşünüyor musunuz?
5- Tarım Bağ-Kur primini ödeyemeyen çiftçinin sosyal güvenlik hakkının korunması için yeni bir düzenleme yapacak mısınız?”

452 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.