Hoşgeldiniz  
ads

Engelli değil, yüzleşme günü”

admin | 02 Aralık 2021 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayınlayan Aysel Ateş, “Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında Dünya Engelliler Günü olarak ilan edilen 3 Aralık, bugün bir kutlama, çiçek sunma günü, engellilerin bir odaya doldurup müzik çalıp oynatma günü değildir. Bugün farkındalık günüdür. Engellilikten ziyade engellemekten kaynaklanan sorunlarla yüzleşme günüdür. Bugün nüfusun yaklaşık yüzde 15’inin engelli olduğu bir dünyada, Engelliler Günü, bir günde sığmayacak derecede önemlidir. Engellenmenin temeli ayrımcılıktır. Tutum ve davranışlar her yaş için farklı farklı sorunlar doğurmaktadır. Özellikle engelli kadınlar ve engelli çocuklar her türlü sömürü karşısında savunmasızdır” dedi.

Özellikle zihinsel engellilerin çalışma yaşamının dışına itildiğine dikkat çeken Aysel Ateş, mesajında şunları söyledi:

“İşte bunun gibi sebeplerden dolayı engelli sorunları, bir çerçeveye sığdırılıp, günübirlik düzenlemelerle üzeri örtülü olmayacak kadar ciddi bir gündür. Erişebilirlik engellerin olmazsa olmazıdır. Eğer erişebilirlik sağlamlık sağlanmış olsaydı eğitimde, sağlıkta, çalışma yaşamında kısaca yaşamın her alanında engelli, engelli olmaktan çıkardı.

Engelli bireylerin yaşam kalitesi sırf bu nedenle düşmezdi.

 Sonuç olarak;

Spordan sanata, edebiyattan siyasete, eğitimden iş dünyasına kadar her alanda engellilerin büyük başarılar elde ettiğini, azim ve kararlılıklarıyla insanlara güç ve ilham verdiğini bilmeliyiz. Sadece fark edelim engellemeyelim.”

251 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.