Hoşgeldiniz  
ads

Esendemir: RTÜK, yön gösterici bir yol izlemeli

admin | 09 Haziran 2023 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Vekili Cafer Esendemir, Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun; çeşitli yayınları gerekçe göstererek Halk TV, Tele1, Flash TV ve FOX TV’ye ceza vermesini eleştirdi. Esendemir, “RTÜK, böyle bir dönemde toparlayıcı ve yön gösterici bir yol izleyerek, ortamı yumuşatmalı ve süreci daha demokratik bir dille yönetmelidir.” dedi.
Yayın organlarının cezalarla dizayn edilmemesi gerektiğini vurgulayan Esendemir, seçim gecesi yayınında program konuğu Çiğdem Toker’in açıklamasından dolayı Fox’a idari para cezası verilmesine, Halk TV’te İsmail Küçükkaya’nın sunduğu ‘Yeni Bir Sabah’ programına konuk olan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın açıklamalarından dolayı Halk TV’ye üst sınırdan idari para cezası müeyyidesi uygulanmasına, Tele 1’in ‘18 Dakika’ programında Merdan Yanardağ’ın açıklamaları ile Milletvekili Cemal Enginyurt’un Flash Haber’deki sözlerinden dolayı yayıncı kanallara yaptırım getirilmesine tepki gösterdi.
Türkiye’nin, koronavirüs sürecinin ardından yüzyılın afeti olarak anılan ve 11 ili derinden sarsan bir depremle yüzleştiğini anlatan Cafer Esendemir; “Bu kadar olumsuzluğun ardından Türk demokrasisi yoğun bir seçim dönemi yaşadı. Bu seçimin ardından bazı yayın kuruluşlarının çeşitli cezalarla dizayn edilmeye çalışılması, koronavirüs ve depremi yaşayan ülkede ortamın daha da gerilmesine neden olacaktır. Basında ayrıştırıcı dil kullanmak kimseye yarar sağlamaz. Türk demokrasisi ancak basını özgür bir ülkede gerçek anlamda gelişir. Bu kararı verenler de ileri de basın özgürlüğüne ihtiyaç duyacakları bir süreç yaşayabilirler. Bu yüzden verilen kararların yeniden gözden geçirilmesini ve bu sorunların daha demokratik ve akılcı yöntemlerle çözümlenmesini diliyoruz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

140 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.