Hoşgeldiniz  
ads

Nazım Katı;Veteriner Hekimlerin Özlük hakları neden Torba yasada yok?

admin | 06 Aralık 2021 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Son günlerde görsel ve yazılı basında, TBMM’ye sunulan torba yasayla sağlık çalışanlarının özlük haklarında yapılacak iyileştirmelerle ilgili bazı bilgiler yer almaktadır.

Yapılacak olan düzenlemenin beşeri hekimler ile diş hekimlerini kapsadığı belirtilmektedir.

Oysa ki VETERİNER HEKİMLER de 657 sayılı kanun kapsamında beşeri hekimlerle birlikte “ Sağlık Hizmetleri “ sınıfında, aynı özlük haklarına sahip olarak yer almaktadır.

Bilindiği üzere ; Veteriner Hekimler, hizmetlerini köylerde ahır şartlarında zorlu bir çalışma ortamında, ayrıca 200 den fazla zoonoz ( hayvandan insana geçen ) hastalık riski altında yürütmektedirler.

Bu nedenle de 2008 yılına kadar yılda 2 ay fiili hizmet zammı öngörülmüştü. 2008 yılında yapılan “yasa” değişikliği ile haksız bir şekilde öngörülen bu fiili hizmet zammı kaldırıldı.

657 sayılı “devlet memurları kanununun” 152. Maddesi zam ve tazminatları belirlemektedir. Burada beşeri hekimlerle veteriner hekimlerin aldığı tazminatlar eşittir. Bu tazminatlar görevin önem ve niteliği ile eğitim seviyesi gibi hususlar dikkate alınarak belirlenmektedir.

Bu gün taşrada, 200 den fazla zoonoz hastalık nedeniyle, veteriner hekimlik ve beşeri hekimlik uygulamaları birçok konuda ortak çalışma alanları oluşturmuşlardır. Ve dünya “Tek Sağlık” konsepti uygulamaları başlatılmıştır.

Sağlık hizmetleri alanında benzer görev ve sorumluluk üstlenen ve ortak çalışmalar yürüten iki mesleğin özlük hakları yönünden eşit haklara sahip olmaları gerekmektedir. Bu aynı zamanda Anayasal bir haktır.

Ancak bugüne kadar yapılan tüm düzenlemelerde hayvan Sağlığı hariç tutularak Veteriner Hekimler kapsam dışında bırakılmıştır. İnsan Sağlığı alanında çalışanlarla ilgili yapılacak özlük hakları düzenlemelerinde, hayvan sağlığı alanında çalışan personel de dahil edilmelidir. Aksi halde Anayasaya aykırı bir düzenleme ortaya çıkacaktır.

Bu nedenle torba yasayla yapılacak olan yeni düzenlemeye Veteriner hekim ve tüm sağlık çalışanlarının dahil edilmelidir

Belediye Veteriner Hekimler Derneği Adana Şube Sekreteri
Veteriner Hekim
Nazım Katı

357 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.