Hoşgeldiniz  
ads

KONCUK’TAN, ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZ İÇİN KANUN TEKLİFİ VE

admin | 03 Aralık 2021 | Alt Manşet, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Sürmanşet, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

SORU ÖNERGESİ

Adana Milletvekili İsmail Koncuk, 3 Aralık Engelliler Günü dolayısı ile yaptığı yazılı açıklamada; yaşadığımız zorlu ekonomik koşullar, son günlerde aşırı yükselen döviz kurlarının etkisi göz önünde bulundurulduğunda, engelli vatandaşlarımız son derece zorlu günler yaşayarak geçim derdine düşmüştür.

Engelli vatandaşlarımıza yapılacak sosyal yardımlarda, hane geliri asgari ücretin aylık net tutarından daha az olup bakıma ihtiyacı olan engellilere verilen sosyal yardım tutarının, bir asgari net ücret oranında olması için ilgili Kanunda değişikliğe gidilmesini, ayrıca bununla ilgili olarak Kanun teklifi çalışması yaptığını ve engelliler gününde konuyu Meclis gündemine taşımak için de soru önergesi verdiğini belirtti.

Sosyal devlet ilkesine aykırı düzenleme ortadan kaldırılmalı!

Koncuk, Zaten çalışma imkânı olmayan, kendi hayatını tek başına idame ettiremeyen engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırarak rahat yaşamasını sağlamak adına; vergi indirimi, taşıt alımı gibi konularda, onların lehine olacak şekilde Kanun’da değişiklik yapılması için teklif verdi.

            Hazırlamakta olduğu Kanun teklifi ve Meclis Başkanlığına sunduğu soru önergesinin gerekçesi aşağıdaki gibidir.

“Engellilik ölçütüne göre bireylerin vergi indirimi alması için öncelikle “en az %40 ve üzerinde iş kaybı olması gerekiyor. %80 ve üzeri engeli olanlar birinci derecede, %60-79 oranı olanlar ikinci derece %40-59 arası engeli olanlar ise üçüncü derece engelli olarak değerlendiriliyor.”engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak adına yapılan uygulamaların sınıflandırılması ve engellerine göre verilen sağlık kurulu raporları yönetmelikte belirtilen oran yüzdesinin “%60 ve üzeri” olarak yeniden belirlenmesi, belirlenen engellilik oranlarının düşük tutularak; engellilik oranı nedeni ile maaş, sosyal yardım, vergi indirimi vb. alamayan vatandaşlarımızın da faydalanması sağlanmalıdır.

Döviz kurlarında yaşanan hareketlilik ve kurdan kaynaklı, araç ithal edilmemesinden dolayı SUV veya stationwagon tarzında otomobiller, 500.000 TL bandından başlamaktadır. Bu araçlar özellikli araçlardır, ihtiyaca göre ilave aparatlar takılmaktadır. Bu durumda ilave edilen aparata göre rakam daha da artmakta, 29.12.2020 tarihinde, 31349 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan tebliğe göre belirlenen sınır ihtiyacı karşıladığını, yayımlanan tebliğe göre 330.800 TL olarak belirlenen sınırın, döviz kurunda yaşanan %50’den fazla artış ve otomobil fiyatlarındaki yükseliş dikkat alındığında, alt sınırın yeniden belirlenerek döviz kurunda yaşanan yüzdelik artış dikkate alınarak aynı oranda rakamın revize edilmesi yönünde bir çalışma yapılması gereklidir.”

Adana Milletvekili Koncuk, “Ülkeyi yönetenler Engelliler Gününü kutlamak yerine, onlara sahip çıktığını göstermelidir.” diyerek sözlerine son verdi.

240 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Gerçek Adana Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.